Вести Македонија Ударни вести

Не смее да се нормализира говорот кој дискриминира и поттикнува насилство

  „Историјата ни дала бројни поуки за последиците од организирано ширење омраза, а во контекст на технолошките можности кои ги имаме денеска, ова прашање стана далеку посериозно“- истакна заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, на денешната конференција „Општество без омраза: заеднички труд и заедничка цел“. Во своето воведно […]

Вести Македонија Ударни вести

ЗНМ: Миленко Неделковски го изгуби судскиот спор против Секуловска, Србиновски и Пировска

  Основниот граѓански суд Скопје го одби како неосновано тужбеното барање на Миленко Неделковски за утврдување на одговорност за клевета и надомест на штета против новинарите Пред Основниот граѓански суд Скопје на ден 06.12.2021 година беше поднесена тужба од страна на Миленко Неделковски против новинарите Дејан Србиновски и Билјана Секуловска како и против директорката на […]

Вести Македонија Ударни вести

АНКЕТА: ПЕРЦЕПЦИЈАТА ЗА ГОВОРОТ НА ОМРАЗА ВО ЈАВНАТА СФЕРА

  Дневно полтичките настани ја диктираат динамиката на комуникација во говор на омраза, анкетајавната сфера, но и придонесуваат кон острината на обраќањата во интернет просторот помеѓу различните групи граѓани. Институтот за развој на електронски комуникации, во рамки на својата работа ја следи оваа појава која зачестува и која и понатаму останува во сивата зона на […]

Вести Свет Ударни вести

Судот во Франција му нареди на Твитер да се справи со говорот на омраза

  Францускиот суд вчера му нареди на Твитер да им даде пристап на активистите до сите документи во врска со неговите напори за борба против расизмот, сексизмот и сите други форми на говор на омраза што се појавуваат на оваа социјална мрежа, јавува Франс 24.  Шест групи против дискриминација од Франција го дадоа Твитер на суд […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ИППГ за ЛГБТИ луѓето против говорот на омраза по емисијата „Моја Сторија“ на МРТВ

  Интерпартиската парламентарна група за унапредување на правата на ЛГБТИ луѓето го осудува хомофобичниот и трансфобичниот говор на омраза кој се појави во јавноста по емисијата “Моја Сторија” на МРТВ. Говорот на омраза кон ЛГБТИ луѓето го повредува нивното достоинство, креира застрашувачка и непријателска средина, оневозможува да живеат слободно и без предрасуди, а многу често […]

Вести Македонија Став Топ теми Ударни вести

СДСМ: Освен омраза Левица на Апасиев не нуди ништо друго

  Скандалозна, екстремна и заканувачка порака испрати лидерот на Левица, на својот фејсбук профил кој подоцна го избриша, се наведува во соопштението на СДСМ. „Децата крв ќе ви плукаат”, е пораката што Димитар Апасиев и раководството на Левица им ја испраќаат на граѓаните.     И покрај тоа што Апасиев се обиде да ја сокрие […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ЗНМ: Осуда за поттикнувањето омраза на пратеникот Апасиев кон новинарката Димковиќ од А1он

    Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), ја осудува непримерната јавна комуникација со елементи на омраза на актуелниот пратеник и лидер на политичката партија „Левица“,  Димитар Апасиев кон новинарката Габриела Димковиќ – Мишевска од онлајн медиумот „А1он“. Пратеникот Апасиев на својата фејсбук страница јавно ја етикетира и омаловажува колешката Димковиќ поради нејзините претходни написи […]

Вести Македонија Ударни вести

Сè повеќе дезинформации, пропаганда и говор на омраза

  Како дел од Деновите на медиумска писменост, во рамките на проектот „Со критичко мислење до граѓани со медиумска умешност – Критинк“, спроведуван од „Метаморфозис“ и „Евротинк“ со поддршка на Европската Унија, беше организирана јавна панел дискусија на која се анализираа резултатите од истражувања за медиумска писменост и критичко мислење спроведени во претходната година, како […]