Вести Македонија Свет Ударни вести

Состанок на бугарскиот Совет за национална безбедност за Северна Македонија

  Претседателот на Бугарија Румен Радев за денеска свика состанок на Советодавниот совет за национална безбедност, пренесува РСЕ. Како што соопшти прес-службата на претседателот, темата е „Интеграција на Западен Балкан во ЕУ. Улогата на Бугарија во проширувањето на ЕУ и во процесот на стабилизација и асоцијација: Република Северна Македонија и Албанија“. Премиерот Кирил Петков пред […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Радев за „ЕУрактив“: Северна Македонија да го смени Уставот

  Република Северна Македонија треба да го смени својот Устав. Тоа би било чекор кон решавање на спорот меѓу Софија и Скопје, во интервју за угледниот „ЕУрактив“ порача бугарскиот претседател Румен Радев, кој минатиот месец го освои вториот мандат на функцијата прв човек на Бугарија. Во однос на одредени алузии дека спорот меѓу двете земји влегува во […]

Вести Македонија Ударни вести

Заев, Макрон, Меркел и Радев: Потребен е поглед кон иднината за да се решат билатералните спорови, кои влечат корени од минатото

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев во рамките на агендата за учество на Самитот на ЕУ за Западен Балкан, оствари заедничка средба со претседателот на Република Франција Емануел Макрон, канцеларката на СР Германија Ангела Меркел и претседателот на Република Бугарија Румен Радев.     На средбата, на која присуствуваше и заменик-претседателот […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски и Радев заедно патуваат од Скопје за Рим и Ватикан

  Претседателот Стево Пендаровски, денеска на Меѓународниот аеродром Скопје ќе се сретне со својот бугарски колега Румен Радев, по што двајцата претседатели со државниот авион на Република Бугарија ќе заминат во посета на Италијанската Република и Светата Столица, соопшти Кабинетот на Пендаровски. Двајцата претседатели во Рим патуваат по повод чествувањето на сесловенските просветители, светите браќа […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски и Радев заедно патуваат во Рим на чествување на светите браќа Кирил и Методиј

  Делегациите на Република Македонија и на Република Бугарија предводени од претседателите Стево Пендаровски и Румен Радев, оваа година заедно со бугарски авион, ќе патуваат за Рим. Претседателот Радев ќе допатува во Скопје и по кусата средба со претседателот Пендаровски на скопскиот аеродром, заедно со група бугарски и македонски новинари ќе отпатуваат за Рим, информираат […]

Вести Македонија Ударни вести

Радев: Бугарија треба да даде зелено светло за С.Македонија, откако ќе се искорени јазикот на омразата

  Бугарија треба да даде согласност за почетокот на преговорите со Република Македонија, откако ќе бидат признати објективните историски факти и откако процесот на искоренување на јазикот на омразата ќе стане одржлив и неповратен, изјави денеска бугарскиот претседател Румен Радев, јави БГНЕС. Тој нагласи дека бугарската Влада со години давала ветувања за безусловна поддршка на […]