Categories: Вести, Македонија, Свет, Ударни вести

Состанок на бугарскиот Совет за национална безбедност за Северна Македонија

  Претседателот на Бугарија Румен Радев за денеска свика состанок на Советодавниот совет за национална безбедност, пренесува РСЕ. Како што…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Радев за „ЕУрактив“: Северна Македонија да го смени Уставот

  Република Северна Македонија треба да го смени својот Устав. Тоа би било чекор кон решавање на спорот меѓу Софија…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Заев, Макрон, Меркел и Радев: Потребен е поглед кон иднината за да се решат билатералните спорови, кои влечат корени од минатото

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев во рамките на агендата за учество на Самитот на ЕУ…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Пендаровски и Радев заедно патуваат од Скопје за Рим и Ватикан

  Претседателот Стево Пендаровски, денеска на Меѓународниот аеродром Скопје ќе се сретне со својот бугарски колега Румен Радев, по што…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Пендаровски и Радев заедно патуваат во Рим на чествување на светите браќа Кирил и Методиј

  Делегациите на Република Македонија и на Република Бугарија предводени од претседателите Стево Пендаровски и Румен Радев, оваа година заедно…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Радев: Бугарија треба да даде зелено светло за С.Македонија, откако ќе се искорени јазикот на омразата

  Бугарија треба да даде согласност за почетокот на преговорите со Република Македонија, откако ќе бидат признати објективните историски факти…

Read More