Вести Македонија Ударни вести

Ковачев: Мицкоски со лаги ја уништува европската иднина на македонските граѓани

  Европратеникот и еден од најголемите поддржувачи за пристапување на РС Македонија во ЕУ Андреј Ковачев во изјава за БГНЕС вели дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски со своите лаги, ја уништува европската иднина на македонските граѓани.   Причината за неговиот коментар е хистеричната изјава на Мицкоски дека Македонија ќе биде распарчена во Софија викендов. […]

Вести Македонија Ударни вести

Радев: Бугарија треба да даде зелено светло за С.Македонија, откако ќе се искорени јазикот на омразата

  Бугарија треба да даде согласност за почетокот на преговорите со Република Македонија, откако ќе бидат признати објективните историски факти и откако процесот на искоренување на јазикот на омразата ќе стане одржлив и неповратен, изјави денеска бугарскиот претседател Румен Радев, јави БГНЕС. Тој нагласи дека бугарската Влада со години давала ветувања за безусловна поддршка на […]