Вести Македонија Спорт Топ теми Ударни вести

Јован Стојоски – претставник на Олимписките игри во Токио

  Јован Стојоски од атлетичарите ќе не претставува на ЛОИ во Токио, потврдија од  Македонскиот Олимпски Комитет.   Селекцијата е направена согласно критериумите за пријава на спортисти кои се без остварена норма. Светската атлетска федерација наведува дека треба да се испрати најдобриот рангиран атлетичар во дисцлиплината во која што настапува.   Во моментов, според овие […]

Вести Македонија Спорт Ударни вести

Македонските атлетичари соборија три државни рекорди на Европскиот куп

  Македонија, земја на нови рекорди во атлетиката. Уште два нови национални рекорди за Македонија на Европскиот Куп во Кипар.   Три национални рекорди соборија македонските атлетичари на Европското екипно првенство што изминатиот викенд се одржа во Лимасол.     На завршниот ден од Европскиот куп, Дарио Ивановски постави нов државен рекорд во дисциплината 3.000 […]