Вести Македонија Ударни вести

Решени 1.000 барања од граѓани преку адресата 24@skopje.gov.mk

  На електронската адреса за комуникација со граѓаните 24@skopje.gov.mk досега се пристигнати 1.142 барања, од кои решени се дури 1.000, информираат од Град Скопје. Во текот на изминатата недела најголемиот број граѓани на овој мејл побарале да се постават заштитни столпчиња за да се заштитат јавните површини и тротоарите за безбедно движење на граѓаните од […]

Вести Македонија Став

ДОМ: Клучните приоритетите на ДОМ – дел од Програмата на новата Влада

  Вчера, делегација од Зелената партија ДОМ на чело со Маја Морачанин претседателка, Христа Најданов потпретседател, Огнен Апостолски член на ИО и Ервин Реџепагиќ остварија средба со новиот претседател на СДСМ Димитар Ковачевски, генералниот секретар Љупчо Николовски и премиерот Зоран Заев. На состанокот се разговараше за програмските приоритети на ДОМ кои беа прифатени да бидат […]

Вести Македонија

До ДИК пристигнале 980 барања од граѓани со спорни записи

Вкупно 980 граѓани чиишто записи во избирачкиот список по извршените вкрстени и теренски проверки се спорни, денеска до 13 часот се обратиле до Државната изборна комисија (ДИК). Како што се наведува во соопштението од Комисијата, од нив, 289 се пријавиле во подрачните одделенија и канцеларии и во дополнителните канцеларии на ДИК, додека 691 граѓанин за […]