Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Безбедноста во државата е стабилна, дојавите за бомбите се од странство

  “Безбедносната состојба во државата е стабилна, а МВР целосно и успешно ја врши својата работа за да ја гарантира безбедноста на секој граѓанин. Што се однесува до монструозниот чин на дојава на бомби, која прво започна во автобусите на ЈСП, потоа по училиштата во Скопје и во некои други градови, а во последниве денови […]

Вести Македонија Ударни вести

На прво место безбедноста на глувите и наглувите ученици од ДУЦОР „Партенија Зографски“

  Глувите и наглувите ученици од ДУЦОР „Партенија Зографски“ од општина Гази Баба конечно можат безбедно да стигнат во училиште. Булеварот „Александар Македонски“ доби семафори, а претходно на делот со фреквентната улица „Благоја Стефковски“ беа поставени лежечки полицајци, знаци и вибрациски ленти за намалување на брзината. Ова е резултат на барањата на глувите и наглувите […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Петровска од Софија: Новата безбедносна реалност во Европа повикува на сплотеност и колективна безбедност

  „Новата безбедносна реалност на европскиот континент повикува на сплотеност и соработка, а нашата безбедност лежи во колективната безбедност на нашите сојузници во НАТО, бидејќи ние сме НАТО“, рече министерката Петровска при својата официјална посета на Софија.     Петровска порача дека заедничката научена лекција во изминатите три месеци е дека само кога сите сојузници […]

Вести Македонија Ударни вести

Град Скопје: Министерката за култура лично да гарантира за безбедноста на Универзална сала

  Градот Скопје јавно упатува покана до министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска за присуство на отворена работна средба на која ќе и се презентираат факти за грешките во проектот и техничката документација за текот на работите за реконструкција на Универзалната сала. Министерката како застапник на овој спорен проект за реконструкција на Универзална сала веројатно […]

Вести Свет Ударни вести

САД со препорака до своите граѓани да ја напуштат Украина

  САД синоќа им нареди на семејствата на вработените во американската амбасада во Киев да се вратат дома поради континуираната закана од руска воена акција. „Граѓаните на САД во Украина треба да размислат за заминување без одлагање, користејќи ги можностите за комерцијални или други приватно достапни опции за превоз“, соопшти Стејт департментот во информациите за […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

МНР: Нашите граѓани кои се наоѓаат во Казахстан се безбедни

  Министерството за надворешни работи известува дека согласно остварените комуникации со дел од граѓаните на Република Северна Македонија кои во моментов се наоѓаат во Казахстан иатите се безбедни и засега не е регистриран ниту еден наш граѓанин кој е повреден или загрозен.  Министерството за надворешни работи продолжува континуирано да ја следи состојбата во Казахстан и […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Безбедноста на новинарите, фоторепортерите и снимателите на јавните протести мора да се гарантира

  Здружението на новинари на Македонија бара од Министерството за внатрешни работи гарантирање на безбедноста на присутните новинари,фоторепортери и сниматели, на протестите кои се одржуваат против новите анти ковид мерки. Слободата на говор и правото на протест е загарантирано право и уставна категорија, меѓутоа кога со злоупотребата на овие права се загрозува безбедноста и животот […]

Вести Македонија Ударни вести

За пукање на свадби се предвидени затворски казни

  Во општина Студеничани се одржа вонредна седница на Советот на општина Студеничани, на која присустуваа градоначалникот на општина Студеничани  Азем Садики, директорот на Бирото за јавна безбедност  Сашо Тасевски, заедно со помошник директорот Шефик Бајрами, како и командирот на ПС Драчево, Миле Трифуновски.         На седницата беше разгледана безбедносната состојба на […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Извештај на ЗНМ 2020: Зголемен број на напади врз новинари, слаб напредок во медумските слободи

  Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) денеска го претстави годишниот извештај за показателите за степенот на слободата на медиумите и безбедноста на новинарите во Северна Македонија, изготвен во рамките на проектот Регионална платформа на Западен Балкан, финансиран од Европската комисија.       Методологијата на истражувањето, развиена во 2016 година, беше усогласена со текот на годините за да […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Вакцините за КОВИД-19 се очекуваат во првите месеци од 2021 година – вакцините се безбедни

  На денешната прес-конференција, на која портпаролите на Владата информираа за заклучоците и одлуките од вчерашната 32-ра седница, на прашањето во врска со набавката и пристигнувањето на вакцината против КОВИД-19 беше одговорено дека се користат сите инструменти, вклучувајќи го и КОВАКС механизмот, кој беше прв на располагање.     „Веќе се обезбедени 833.000 вакцини за […]