Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Заев – Борисов: Нема да дозволиме да се развива омраза меѓу младите

  Претседателот на Владата на РС Македонија Зоран Заев ги започна активностите во рамките на работната посета на Република Бугарија, со средба со претседателот на партијата ГЕРБ и поранешен премиер Бојко Борисов.     На средбата, на која присуствуваше и заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров, беше изразена желбата, врз основа […]

Вести Свет Ударни вести

Борисов одлучи да го врати мандатот за формирање нова бугарска Влада

  Бугарскиот премиер во оставка, Бојко Борисов, одржа говор од неговиот дом во Банки, во друштво на кандидатот за премиер на коалицијата ГЕРБ-СДС, Даниел Митов, Цвета Карајанчева, претседателка на парламентарната група Десислава Јатанка Атанаскова и градоначалничката на Софија, Јорданка Фандаков. Тој побара од раководството на ГЕРБ да му го врати мандатот за формирање нова бугарска […]

Вести Свет Ударни вести

ГЕРБ на Борисов победи, но постои можност нов премиер на Бугарија да биде шоуменот Слави Трифонов

ГЕРБ, владејачката партија во Бугарија е победник на парламентарните избори што се одржаа во неделата, со 26,14 отсто, според преброени 98,93 отсто од гласовите, но новата владина коалиција можеби ќе ја формира и второпласираната „Има таков народ“ на шоуменот и музичар Слави Трифонов, која доби 17,73 отсто, пишува medipool.bg. Резултатите од гласањето се сметаат за […]

Вести Изјави Македонија

Заев: Во договорот со Бугарија нема дилема дека се работи за две држави, два народи, два јазика

Договорот е основа за добрососедство и за пријателство, двете држави во иднина ќе работат за заемен успех и тој е добар за националните интереси на Република Македонија, изјави премиерот Зоран Заев по завршувањето на затворената седница на собраниската Комисија за надворешна политика, на која тој го презентираше нацрт-договорот за добрососедство со Бугарија. – Со договорот, […]

Вести Македонија Свет

Грција и Бугарија ја повикаа македонската влада да го почитува владеењето на правото

Грција и Бугарија бараат Балканот да покаже демократски вредности и да го напушти стариот националистички менталитет. Тие испратија индиректна порака до македонската влада да се придржува до европските принципи за владеење на правото, одржување на демократски вредности и за почитување на добрососедските односи. Индиректната порака доаѓа преку заедничката декларација на грчката и на бугарската влада, […]