Вести Македонија Ударни вести

Скопје и 43 општини избраа градоначалници во вториот круг

  Државната изборна комисија вчеравечер ги соопшти првичните неофицијални резултати од вториот круг од локалните избори според кои Скопје и 43 општини во земјава добија градоначалници. Конечните резултати, како што најави претседателот на ДИК Александар Даштески, ќе бидат објавени денеска. Согласно објавените првични податоци ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ во вториот круг од Локалните […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ДИК: Излезноста до 9 часот е 5,25%

  Државната изборна комисија на денешната прес-конференција посочи дека излезеноста до 9 часот изнесува 5,25%, односно гласале 56.700 гласачи. -Во Ранковце процентот на излезност е 15,23, во Конче е 14,28, во Пехчево 13,73, Лозово 11,89, Зелениково 11,74, Кратово 11,02, Пробиштип 10,94, Демир Хисар 10,88, Вевчани 10,51, Ресен 9,18, и другите се под 9 отсто. Тече […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ЗНМ: Осуда за односот на Даштевски кон новинарите

  На конференцијата за медиумите организирана од Државната изборна комисија, Претседателот на ДИК Александар Даштевски имаше непрофесионален и омаловажувачки однос кон дел од новинарите во делот кога се обидуваше да одговара на новинарските прашања. На новинарско прашање од страна на новинарка во врска со најавата за продолжување на рокот за гласање после 19 часот, како […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ДИК почнува со дистрибуција на доверливиот избирачки материјал до ОИК

  Државната изборна комисија (ДИК) денеска од печатницата „Киро Дандаро“ во Битола ќе започне со дистрибуција и доставување на доверливиот избирачки материјал до 80-те општински изборни комисии и Општинската изборна комисија на Град Скопје за локалните избори што ќе се одржат во недела. Во доверливиот избирачки материјал спаѓаат гласачките ливчиња и посебните изводи од избирачките […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Караванот на ДИК во Тетово, Струга, Охрид, Битола и Прилеп – Ти си на ред! Излези, гласај!

  Караванот на Државната изборна комисија оваа недела ги посети општините Тетово, Струга, Охрид, Битола и Прилеп.     Како дел од овогодинешната едукативна и информативна кампања, „Ти си на ред! Излези, гласај!“, ДИК во општините кои ги посети делеше едукативен материјал, за да ги претстави гласачките права на гласачите за претстојните Локални избори.   […]

Вести Македонија Ударни вести

Пријавувањето за гласање на болни и немоќни завршува утре на полноќ

    Финишираат активностите за изборите како на Државната изборна комисија така и на учесниците на изборите. Први своето право на глас на овие избори ќе го искористат лицата што ќе се пријават да гласаат како болни и немоќни, болни од Ковид-19 или во самоизолација, затворениците, лицата во притвор, во стaрските домови и внатрешно-раселените лица. […]

Вести Македонија Ударни вести

ДИК со едукативна кампања “Ти си на ред! Излези, гласај!”

  Државната изборна комисија ја започна кампањата „Ти си на ред! Излези, гласај!“, во рамките на претстојните Локални избори 2021. Главните пораки на овогодинешната кампања се насочени кон едукација на гласачите за нивните гласачки права. Овогодинешната кампања на Државната изборна комисија ќе вклучи и едукативен караван, кој ќе ги посети голем дел од градовите низ […]

Вести Македонија Ударни вести

Рокот за увид во Избирачкиот список истекува на полноќ

  Граѓаните денеска до полноќ ќе може да извршат увид во Избирачкиот список и да побараат дополнување, бришење или бришење на нивните податоци до Државната изборна комисија. Заклучно со вторник, 7 септември, вкупно 13.502 лица се провериле во Избирачкиот список, поднесени се вкупно 122 барања за запишување во избирачкиот список, 31 барање за бришење на […]

Вести Македонија Ударни вести

ДИК распиша нов тендер за набавка на апарати за отпечаток од прст за локалните избори

  Државната изборна комисија (ДИК) ја поништи првичната постапка што почна во мај и распиша нов тендер за набавка на интегриран систем за биометриска идентификација на гласачите, со проценета вредност од речиси 12 милиони евра. Од ДИК оцениле дека тендерската постапка содржи битни пропусти или недостатоци во првичниот оглас, односно грешки во спецификацијата. Наместо да се […]

Вести Македонија Ударни вести

Новоизбраните членови на ДИК дадоа свечена изјава

  Денеска, пред претседателот на Собранието Талат Џафери и генералната секретарка, Цветанка Иванова, новоизбраните членови на Државната изборна комисија, дадоа свечена изјава.     Нови членови на највисокото изборно тело во државата, кои беа избрани на 12 јануари 2021 година, се: Александар Даштевски, претседател; Дитмире Шеху – потпретседателка и членови: Борис Кондарко, Оливер Ристовски, Радица […]