Вести Македонија Ударни вести

Притвор и постапка против маж од Гевгелија кој ја претепа сопругата

  Основното јавно обвинителство Гевгелија поведе постапка против едно лице за кривично дело – Телесна повреда од член 130 став 2 во врска со став 1, како и кривично дело – Неизвршување на судска одлука од член 377 став 5 од Кривичниот законик. Осомничениот, во раните утрински часови на 4 септември, кај споменикот „Сава Михајлов“, […]

Вести Македонија Ударни вести

Згрижени над педесет бебиња и деца во гевгелиската болница

  Изминатиов месец во болницата во Гевгелија, лекарска помош побарале 50 деца и бебиња со симптоми за респираторни инфекции, неспецифични за овој период од годината, информираат од Министерството за здравство. Тим од Клиниката за педијатрија, во состав д-р Аспазија Софијанова, д-р Весна Мицевска и д-р Валентина Јовановска Огненовиќ ќе бидат упатени во ОБ Гевгелија, за […]

Алтернатива Настани

„Статуафест” во Гевгелија

На 23. септмври на градскиот плоштад во Гевгелија ќе се одржи „Статуафест”, уличен уметнички фестивал за живи статуи, поддржан од Министерството за култура на како дел од проектот „Нов културен бран”. Од Театроск истакнуваат дека ваквиот вид уметност е многу специфичен, но исто така и многу малку застапен во нашата земја. Овој проект е со цел […]