Вести Изјави Македонија Ударни вести

Спасовски: Македонскиот народ ќе се обедини за Турција и Сирија

  Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски учествуваше во отворена донаторска програма на Канал 5 телевизија на пулт за телефонски разговор со граѓаните на Република Северна Македонија, со цел да се мотивираат граѓаните да донираат финансиски средства за настраданите подрачја во Турција и Сирија.         „Сакам да оддадам признание за иницијативата која […]

Вести Македонија

Високи функционери на ДУИ одржаа средба со граѓаните и партиската база во Гостивар

  Гостиварци масовно ја пречекаа делегацијата на високи функционери на ДУИ во состав потпретседателот Изет Меџити, организациониот секретар Блерим Беџети, секретарот за родова еднаквост Саранда Имери, претседателот на Надзорниот совет Муса Џафери, членот на Претседателството Невзат Бејта, Пратеникот Кастриот Реџепи, градоначалникот на општина Чаири Висар Ганиу, заменик министерот Башким Хасани и државниот секретар Аднан Ејупи. […]

Вести Македонија Ударни вести

Влада: Решение за затоплување и на граѓаните од Скопје Север

  Владата jа разгледа и усвои Информацијата за реализација на Договорот за деловно-техничка соработка со Друштвото за снабдување со пареа и топла вода Скопје Север АД Скопје, доставена од АД за производство на електрична енергија „Електрани на Северна Македонија“, во државна сопственост, Скопје. Со донесените заклучоците од Владата, се овозможува решение за снабдување со топлинска […]

Вести Македонија Ударни вести

Помош за самохраните мајки, помалку нови градби побараа граѓаните на Општина Центар

  Подобри инфраструктурни решенија, намалување на новите градби и помош за самохраните мајки, побараа граѓаните од градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски. Герасимовски, кој е во постојана комуникација и директни средби со граѓаните, на вчерашниот отворен ден ги ислуша сите барања, потреби и предлог решенија кои центарци ги изнесоа пред него.     „Единствено директната […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

МНР: Нашите граѓани во најскоро време да ја напуштат Украина

  Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија, следејќи ги одблиску состојбите во и околу Украина, апелира до граѓаните на земјава: Сите државјани на Северна Македонија кои во претстојниот период планирале посета на Украина, да избегнуваат патувања во земјата; дополнително, сите наши државјани кои сега се наоѓаат во Украина, доколку имаат можност, во најскоро време […]

Вести Македонија Ударни вести

Герасимовски: Состојбата на Водно ја решаваме заедно со граѓаните

  На барање на градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски, вчера се одржа повторна средба со граѓаните од Водно, односно со жителите од улиците “Питу Гули”, “Козара”, “Салвадор Аљенде” и околните улици. На средбата се разговараше за решавање на проблемите со новите градби на Водно и заштитата на парк шумата, при што градоначалникот им понуди […]

Вести Свет Ударни вести

САД со препорака до своите граѓани да ја напуштат Украина

  САД синоќа им нареди на семејствата на вработените во американската амбасада во Киев да се вратат дома поради континуираната закана од руска воена акција. „Граѓаните на САД во Украина треба да размислат за заминување без одлагање, користејќи ги можностите за комерцијални или други приватно достапни опции за превоз“, соопшти Стејт департментот во информациите за […]

Вести Изјави Македонија Став Ударни вести

Ковачевски: Нема да дозволиме енергетската криза да удри силно врз џебот на граѓаните

  „Електричната енергија и затоплувањето на Скопје ни беа двете теми на кои се фокусираме периодов. Сè ќе направам граѓаните да имаат топли радијатори и кажав дека како Влада ќе направиме и преземање на БЕГ се со цел државата да обезбеди топлинска енергија. Сега практично доаѓам од седница на Владата и тоа е веќе завршено“, […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

МНР: Нашите граѓани кои се наоѓаат во Казахстан се безбедни

  Министерството за надворешни работи известува дека согласно остварените комуникации со дел од граѓаните на Република Северна Македонија кои во моментов се наоѓаат во Казахстан иатите се безбедни и засега не е регистриран ниту еден наш граѓанин кој е повреден или загрозен.  Министерството за надворешни работи продолжува континуирано да ја следи состојбата во Казахстан и […]

Вести Македонија Ударни вести

Шилегов нуди финансиска поддршка за сите групи граѓани во следните 4 години

  Во изминатите речиси две години пандемијата ги смени животите на граѓаните. Покрај здравствените ризици кои ги донесе Ковид-19, силно страдаше економијата и семејните буџети на граѓаните. Затоа, најдоброто за нашиот град во следните четири години подготви пакет од силна финансиска поддршка за сите групи граѓани. Скопје е град на солидарноста и како таков мора […]