Вести Македонија Ударни вести

Денеска се навршуваат 11 години од смртта на претседателот Киро Глигоров

  Делегација на Владата предводена од премиерот Димитар Ковачевски, министерката за труд и социјална политика Јована Тренчевска, и заменик министерот за транспорт и врски Беким Реџепи, на градските гробишта Бутел, положи цвеќе на вечното почивалиште на претседателот Киро Глигоров.   Денеска се навршуваат 11 години од смртта на првиот претседател на Република Северна Македонија Киро […]

Вести Македонија Ударни вести

27 години од атентатот врз претседателот Киро Глигоров

  Пред 27 години, на 3 октомври, беше извршен атентат врз првиот претседател на Република Македонија Киро Глигоров, кој го преживеа со тешки повреди во главата. На местото на атентатот загина неговиот возач Александар Спировски, а беше повреден телохранителот на Глигоров, Илчо Теовски. Како последица од повредите почина и случајниот минувач Христо Христоманов, а беа […]

Вести Македонија Статуси Топ теми Ударни вести

На денешен ден е роден Киро Глигоров – великан на современата историја на нашата земја

  На денешен ден е роден Киро Глигоров (1917-2012), еден од великаните на современата историја на нашата земја и на вековниот стремеж за самостојност на македонските граѓани.   Од НОБ и АСНОМ, чијшто учесник беше, и за време на неговите два мандати како претседател во најважните мигови за создавањето на самостојната македонска држава, претседателот Глигоров […]

Вести Македонија Ударни вести

22 години подоцна: Атентатот врз Глигоров се уште е отворен случај

Денес, на 03.октомври, се навршуваат 22 години од атентатот врз првиот претседател на Република Македонија, Киро Глигоров. Тој го преживеа нападот но, до денеска сè уште е отворена истрагата за овој случај. На местото на атентатот загина неговиот возач Александар Спировски, а беше повреден телохранителот на Глигоров, Илчо Теовски. Како последица од повредите почина и […]