Вести Македонија Ударни вести

На 13 ноември 1970 година за првпат ќе се отворат вратите на новата зграда на МСУ

  Во квечерината на 13’ти ноември 1970 година за прв пат ќе се отворат вратите на новата зграда на Музејот на современата уметност во Скопје. Воведната реч ја има Блаже Конески кој тогаш бил претседател на МАНУ.         Неговиот говор ќе биде залог за она што треба овој музеј да претставува за […]

Алтернатива Настани

„Лаењето на облаците не ги повредува кучињата“ изложба на Дритон Селмани

  На 4 ноември, во 20 часот, во Музејот на современата уметност – Скопје ќе биде отворена изложбата „Лаењето на облаците не ги повредува кучињата“ на Дритон Селмани. Куратори на поставката се: Владимир Јанчевски, Ива Димовски и Благоја Варошанец.   Селмани е еден од тројцата наградени автори за „Најуспешен автор и дело“ на минатогодишното 13. […]

Алтернатива Настани

Изложба во МСУ „Пат за Волкодери – Ретроспектива“ на Симон Узуновски

  На 13 септември 2022 година во Музејот на современата уметност – Скопје ќе биде отворена ретроспективната изложба „Пат за Волкодери – Ретроспектива“ со дела од македонскиот уметник Симон Узуновски (Белград, 4 август 1949 – Скопје, 10 декември 2018).   Тим од петмина историчари на уметноста: Марика Бочварова Плавевска, Зоран Петровски, Љиљана Неделковска, Валентино Димитровски […]

Алтернатива Настани

Разговор со уметниците Брук Ендрју и Иман Иса во МСУ

  На покана на Музејот на современа уметност – Скопје на 6 и 7 септември со почеток во 19 часот во џепното кино на музејот ќе се одржи отворен разговор/предавање со двајца меѓународно познати уметници.   Покрај тоа што ќе одржат Artist talk, целта на посетата на Брук Ендрју и Иман Иса на нашиот музеј […]

Алтернатива Настани

МСУ: Проекција на „Југославија, како идеологијата го движеше нашето колективно тело“

  Во рамки на летното КИНО – МСУ, вечер под тремот на музејот ќе биде прикажан документарниот филм „Југославија, како идеологијата го движеше нашето колективно тело“.         Почеток 20.30 часот. Капацитетот е 60 седишта. Влезот е бесплатен.

Алтернатива Настани

Во МСУ три отворени изложби

  Во Музејот на современата уметност – Скопје, можете да ги погледнете трите отворени изложби:         Самостојната поставка на светски познатиот уметник Ахмет Огут ︎| Ahmet Öğüt – ︎Скокни! | Jump Up! која ќе биде отворена до 19 септември 2022 Изложбата „Полска школа на колаж“ на европските уметници Артур Жмијевски и Павел […]

Алтернатива Настани

„Полска школа на колаж“ изложба на Жмијевски и Алтхамер во МСУ – Скопје

  Во четврток, на 14 јули, со почеток во 20.30 часот ќе биде отворена изложбата „Полска школа на колаж“ со дела од светски познатите уметници Артур Жмијевски и Павел Алтхамер.   Полскиот уметнички тандем Алтхамер и Жмијевски, изминативе две недели беа ексклузивни гости на Музејот на современата уметност – Скопје, каде во една од салите […]

Алтернатива Настани

Летна КИНО НЕДЕЛА во Музеј на современа уметност

  Кино МСУ ја започнува својата летна филмска програма.   Од 21 до 24 јуни љубителите на седмата уметност ќе може да уживаат во четири извонредни филмски остварувања. Сите проекции се бесплатни и започнуваат од 20 часот, на отворено – на тремот на МСУ.   21.јуни, во 20 часот – Грете Мајер – Кралицата на […]

Алтернатива Настани

МСУ: “Скокни!” – Изложба на Ахмет Огут

  МСУ – Скопје, на 26 мај ќе ја претстави самостојната изложба „Скокни!“ на еден од најзначајните уметници на интернационалната сцена, Ахмет Огут. Изложбата  ќе се отвори на 26 мај 2022 година, во Музејот на современата уметност – Скопје со почеток од 20 часот. Кураторки на изложбата се Мира Гаќина и Јованка Попова. Пред отворањето […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

МСУ Скопје го одбележува 5 мај – Денот на македонскиот јазик

  Денеска во чест на одбележувањето на Денот на македонскиот јазик, Музејот на современата уметност – Скопје ќе организира посебен настан на кој ќе биде претставена издавачката активност на НУ МСУ-Скопје.         Во фоајето на МСУ-Скопје, ќе биде отворена изложба, составена од селекција на публикациите организирани во повеќе тематски целини, изданија кои […]