Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски со честитка за Денот на независноста на САД

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, упати честитка до граѓаните на САД, по повод Денот на независноста на Соединетите Американски Држави. Во честитката премиерот Ковачевски истакна дека САД се нашите стратешки партнери чија што поддршка е од исклучително значење за напредокот на нашата држава. „Соединетите Американски Држави се наш стратешки партнер, чија поддршка во сите […]

Вести Македонија Ударни вести

Одбележување на Денот на независноста на Украина во Скопје

  Aмбасадата на Украина во Република Северна Македонија и Здружението на Украинци во РС Македонија „Лесја Украинка“, денеска ќе го одбележат Денот на независноста на Украина – 24 август. Како што соопшти Украинската aмбасада, според програмата, предвидено е поставување светски рекорд за изведување на националната химна на Украина, истовремено во 50 земји во светот и […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Честитка од претседателот на САД, Џо Бајден, по повод Денот на независноста на РС Македонија

  Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден, по повод 8 Септември, Денот на независноста, упати честитка до претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски. „Почитуван господин Претседател, Во име на американскиот народ, го честитам денот на независноста на Северна Македонија. Одбележувајќи ја оваа прилика, ние исто така ја одбележуваме 25-годишнината од нашите дипломатски односи […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Владата го претстави логото за јубилејот – 30 години од независноста на Северна Македонија

  На денешната прес-конференција на портпаролите на Владата, Душко Арсовски и Муамет Хоџа, беше претставено логото кое ќе се користи по повод јубилејот – 30 години од независноста на државата. Дизајнот на логото е инспириран од македонската државност, од Денот кога граѓаните одлучија да имаме независна Република Македонија и од сѐ она што денес, нашата […]

Вести Македонија

ДОМ: Честит 8. септември – Денот на независноста!

  Зелената партија ДОМ на сите македонски граѓани им го честита државниот празник 8 Септември – Денот на независноста! Денес, 29 години по нашето осамостојување, за прв пат, овој светол празник го прославуваме како полноправна членка на НАТО и добиена одлука за почеток на преговори со Европската унија. Започнувањето преговори со ЕУ е поттик за […]

Вести Свет Ударни вести

ШПАНИЈА: На референдумот 90 % гласале за независност на Каталонија

Деведесет отсто од гласачите на референдумот во Каталонија гласаа за независност на овој регион од Шпанија, покажуваат прелиминарните резултати од гласањето кое Шпанија го прогласи за илегално. Портпаролот на регионалната влада на Каталонија, Жорди Турул изјави дека 90 отсто од 2,26 милиони Каталонци кои гласале, заокружиле „да“ на гласачките ливчиња за независност. Според него, речиси […]

Вести Свет Ударни вести

Каталонија се подготвува за утрешниот референдум за независност

  Референдумот е закажан за 1. октомври, а неговото одржување сака да го спречи шпанската влада. Протестите ги организирал најголемиот каталонски синдикат на земјоделци, Унио де Пегесос, кој наведува дека целта на тие протести е борба за демократија и слобода. Каталонија се гледа себе си како посебна држава, со свој јазик и култура и инсистира […]