Вести Македонија Став Ударни вести

АВМУ со поддршка за одбрана на новинарското достоинство

  Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги го поддржа и се приклучи кон протестниот марш на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници и Здружението на новинари, кој е израз на незадоволство на новинарите од нападите врз нив и општествените и социо-економските услови во кои тие работат. – Нападите, етикетирањата и омаловажувањето на медиумските […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Нападите врз новинари, лекари и адвокатите ќе се третираат како напади врз службени лица

  Напади и закани врз адвокати, здравствени и медиумски работници од сега ќе се третираат како напади врз службени лица, се предвидува во измените на Кривичниот законик, кој по две години во собраниските фиоки, пратениците вчера го изгласаа. Претседателот Стево Пендаровски е следен на потег за да стави потпис на законските измени, по што истите […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Функционери и политичарите во С. Македонија да престанат со непрофесионалното однесување кон новинарите

  Во изминатите три недели (од 15 јануари до 6 февруари), државните функционери покажаа омаловажувачки, непрофесионално и арогантно однесување кон новинарите за време на прес-конференциите во Северна Македонија. Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) изминативе 3-4 години забележува случаи на несоодветна комуникација од државни функционери кон новинари во земјава, но тоа се изолирани инциденти. Меѓутоа, […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Министерот Бектеши со извинување до новинарите

  “Несомнено е дека новинарите имаат клучна улога во нашето општество, нивниот придонес и работа е многу важен во најефикасното и најтранспарентното функционирање на државните институции.   Но, при нашата транспарентност, при секојдневното соочување со новинарите за прашањата за кои сме и надлежни, може да дојде и до недоразбирања во различни ситуации.   Од ваков […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Малтретирани новинари од страна на службеници во Комунална хигиена – МВР итно да реагира

  Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) ја осудува постапката на службеници од секторот за односи со јавност и од обезбедувањето на „Комунална хигиена – Скопје“ кои денеска сериозно ги прекршиле правата на новинарите Фуркан Салиу и Авни Тахири, преку насилно одземање на нивната опрема и нивно незаконско задржување против нивна волја.   Според колегите, […]

Вести Македонија Ударни вести

Доделени годишните новинарски награди на ЗНМ

  По повод 76-годишнината од формирањето на Здружението на новинарите на Македонија, денеска беа доделени годишните новинарски награди на ЗНМ. Во своето поздравно обраќање Претседателот на ЗНМ Младен Чадиковски кажа дека оваа година имаше навистина голем број на апликанти за наградите на ЗНМ, најголем до сега. ,,Токму затоа, комисијата беше ставена пред голем предизвик при […]

Вести Македонија Ударни вести

Чадиковски до пратениците од Балканот: Не ги ограничувајте медиумите, ќе ја изгубите вашата слобода

  Во рамките на регионалната конференција насловена како ,,Унапредување на дијалогот меѓу парламентите и новинарите од Западен Балкан” во организација на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) во соработка со Собранието на Република Северна Македонија свое обраќање имаше Претседателот на ЗНМ, Младен Чадиковски. Тој потенцираше дека ова е прв пат да дојдат пратеници и претседатели на собранија […]

Вести Македонија Ударни вести

Потпишана декларација за унапредување на дијалогот меѓу парламентите и новинарските здруженија од Западен Балкан

  Денес во Собранието на РСМ се одржа регионалната конференција на тема ,,Унапредување на дијалогот меѓу парламентите и новинарите од Западен Балкан” која беше во организација на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) во соработка со Собранието на Република Северна Македонија. Целта на оваа Регионална конференција е да се унапреди дијалогот помеѓу пратениците од националните […]

Вести Македонија Ударни вести

Нападот врз новинари ќе се третира како напад врз службено лице

  Со дефинирање на нападите врз новинарите како напади врз службени лица, министерот за правда Бојан Маричиќ, посочи дека ќе се зголеми безбедноста на новинарите, снимателите и фоторепортерите.     „Во иднина нападот врз медиумските работници ќе се третира исто како напад врз службено лице. Воведуваме строги казни и за закана за напад врз новинари. […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Извештај на ЗНМ 2020: Зголемен број на напади врз новинари, слаб напредок во медумските слободи

  Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) денеска го претстави годишниот извештај за показателите за степенот на слободата на медиумите и безбедноста на новинарите во Северна Македонија, изготвен во рамките на проектот Регионална платформа на Западен Балкан, финансиран од Европската комисија.       Методологијата на истражувањето, развиена во 2016 година, беше усогласена со текот на годините за да […]