Вести Македонија Топ теми Ударни вести

И предметот „Таргет-Тврдина“ застаре – никој нема да одговара за прислушувањето

  “Како и во другите два претходни случаи на прислушување и во овој, за жал нема да имаме кривично правна разрешница и повторно нема да има одговорност за незаконското прислушување во државата. Имаме комплетна застареност, што е директна последица на измените на Кривичниот законик”, вели јавната обвинителка Ленче Ристовска, за случајот „Таргет-Тврдина“. Откако Судот на […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Спасовски: Одговорност за счучајот на Онкологија мора да има!

  Во интервју за ТВ21, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски истакна дека ја разбира загриженоста на граѓаните за случајот со Клиника за онкологија. „Единствено во овој момент што го разбирам е загриженоста на сите нас како граѓани. Тоа е посебна емоција кога станува збор за овој сегмент во здравството, тука се последните надежи на […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Спасовски: Приведен на син на пратеник, секој мора да сноси одговорност

  Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски за време на гостувањето во вестите на Канал 5, одговарајќи на прашање за приведувањето на син на пратеник и на висок полициски службеник, а во врска со недозволена трговија со дрога и оружје, рече: „Интензивни активности имавме изминатиот период. Одделот за организиран криминал при МВР, заедно со Јавно […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Јавното обвинителство итно да постапи по случајот за грешно направена двојна масектомија

  Платформата за родова еднаквост е згрозена поради најновиот скандалозен случај на жена на која поради погрешна дијагноза за рак на дојка ѝ била направена двојна масектомија, и крајно револтирана поради инертноста на надлежните институции и флагрантното кршење на законите, особено кога станува збор за груба повреда на правото на здравје. Воедно, како Платформа составена од […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Сали за “Жан Митрев”: Нема недопирливи, а одговорност доколку се утврди ќе има

  Пратен е допис до Државниот здравствен и санитарен инспекторат да изврши вонреден инспекциски надзор во Kлиничката болница „Жан Митрев“, а Агенцијата за лекови Малмед веќе иницирала вонреден инспекциски надзор за да утврди дали е почитувана постапката за клинички испитувања за хемофилтрација, изјави министерот за здравство Беким Сали на попладневната прес конференција. Министерот Сали изјави […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Kовачевски: Функционерите максимално одговорно да ги трошат државните пари

  Ги насочуваме парите онаму каде е најпотребно – за финансиска поддршка на граѓаните и компаниите. Единствен приоритет во моментов е да го заштитиме стандардот на граѓаните и да одржиме економска стабилност, порача на социјалните мрежи претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски.   Премиерот Ковачевски во својата објава истакнува дека живееме во […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Мицкоски до премиерот Ковачевски: Потребно е единство за националните интереси

  “Национално единство за прашања кои се важни за државата, ВМРО-ДПМНЕ е стожер на Македонија. Кога се во прашање националните интереси ВМРО-ДПМНЕ е за заедништво и национално единство. Кога треба да се заштитат интересите на Македонија сите партии ја имаат поддршката на ВМРО-ДПМНЕ”, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во неговиот говор по повод 100 […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Влада: Оставките доставени и архивирани, се чекаат резултатите од истрагата

  Оставките на министерот Венко Филипче и на заменик-министерот за здравство Илир Хасани се доставени и архивирани во Владата, соопшти портпаролот на Владата Душко Арсовски вчера, на редовна прес-конференција. Дали тие ќе бидат прифатени ќе зависи од резултатите од истрагата за пожарот во модуларната болница, која е во тек и во која наскоро се очекува […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Хелсиншки инсистира на објективна, навремена истрага и одговорност за трагедијата во тетовската болница

  Хелсиншкиот комитет за човекови права изразува најдлабоко сочувство до семејствата на жртвите и инсистира на објективно и навремено расветлување на големата трагедија во тетовската модуларна болница.   Комитетот бара и очекува од надлежните институции да спроведат темелна истрага, со која ќе се утврдат причините за пожарот кој одзеде 14 човечки животи, како и да […]

Вести Македонија Ударни вести

ХОЈТ ЈИ: Одговорноста за прислушувањето е важно за членство во НАТО и ЕУ

-“Многу е важно да се утврди одговорноста за нелегалното прислушување и за наводните владини злоупотреби во врска со прислушувањето. Тоа ќе биде клучен чекор за Македонија да ги увери НАТО, ЕУ и другите меѓународни партнери дека е подготвена да се интегрира во тие организации”, истакна заменик-помошник државен секретар на САД, Хојт Ји, во интервју за […]