Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Сали за “Жан Митрев”: Нема недопирливи, а одговорност доколку се утврди ќе има

  Пратен е допис до Државниот здравствен и санитарен инспекторат да изврши вонреден инспекциски надзор во Kлиничката болница „Жан Митрев“, а Агенцијата за лекови Малмед веќе иницирала вонреден инспекциски надзор за да утврди дали е почитувана постапката за клинички испитувања за хемофилтрација, изјави министерот за здравство Беким Сали на попладневната прес конференција. Министерот Сали изјави […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Kовачевски: Функционерите максимално одговорно да ги трошат државните пари

  Ги насочуваме парите онаму каде е најпотребно – за финансиска поддршка на граѓаните и компаниите. Единствен приоритет во моментов е да го заштитиме стандардот на граѓаните и да одржиме економска стабилност, порача на социјалните мрежи претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски.   Премиерот Ковачевски во својата објава истакнува дека живееме во […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Мицкоски до премиерот Ковачевски: Потребно е единство за националните интереси

  “Национално единство за прашања кои се важни за државата, ВМРО-ДПМНЕ е стожер на Македонија. Кога се во прашање националните интереси ВМРО-ДПМНЕ е за заедништво и национално единство. Кога треба да се заштитат интересите на Македонија сите партии ја имаат поддршката на ВМРО-ДПМНЕ”, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во неговиот говор по повод 100 […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Влада: Оставките доставени и архивирани, се чекаат резултатите од истрагата

  Оставките на министерот Венко Филипче и на заменик-министерот за здравство Илир Хасани се доставени и архивирани во Владата, соопшти портпаролот на Владата Душко Арсовски вчера, на редовна прес-конференција. Дали тие ќе бидат прифатени ќе зависи од резултатите од истрагата за пожарот во модуларната болница, која е во тек и во која наскоро се очекува […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Хелсиншки инсистира на објективна, навремена истрага и одговорност за трагедијата во тетовската болница

  Хелсиншкиот комитет за човекови права изразува најдлабоко сочувство до семејствата на жртвите и инсистира на објективно и навремено расветлување на големата трагедија во тетовската модуларна болница.   Комитетот бара и очекува од надлежните институции да спроведат темелна истрага, со која ќе се утврдат причините за пожарот кој одзеде 14 човечки животи, како и да […]

Вести Македонија Ударни вести

ХОЈТ ЈИ: Одговорноста за прислушувањето е важно за членство во НАТО и ЕУ

-“Многу е важно да се утврди одговорноста за нелегалното прислушување и за наводните владини злоупотреби во врска со прислушувањето. Тоа ќе биде клучен чекор за Македонија да ги увери НАТО, ЕУ и другите меѓународни партнери дека е подготвена да се интегрира во тие организации”, истакна заменик-помошник државен секретар на САД, Хојт Ји, во интервју за […]