Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

„Ви благодариме од срце! 1.372.550 денари донација за „СОС Детско село“

  „Ви благодариме од срце! 460 деца и млади без родителска грижа растат во семејство благодарение на вас“ – пишува на врамениот дрес кој Ракометната федерација на Македонија го доби од организацијата „СОС Детско село“ по повод примо-предавањето на донацијата.     Вкупниот износ кој е собран од продажбата на билети за хуманитарниот ракометно музички […]

Вести Македонија Спорт Топ теми Ударни вести

Македонската ракометната репрезентација го почнува настапот на 28. Светско првенство

  Нашата ракометна гордост, машката сениорска репрезентација на Македонија, го почнува настапот на 28. Светско првенство, кое се одржува во Полска и во Шведска.   Пет ракометари на РК Алкалоид патуваат за Полска. Тоа се: Мартин Серафимов, Никола Маркоски, Игор Ѓоргиев, Михајло Младеновиќ и Марко Стојковиќ.   Кирил Лазаров ќе ја предводи репрезентацијата од клупата. […]

Вести Македонија Спорт

Ракометарите вечерва ќе играат за децата од СОС Детско село

  Maкедонските ракометари денеска со почеток од 19 часот во „СЦ Борис Трајковски“ ќе играат пред полни трибини.   Ракометната федерација на Македонија потврди дека билетите за овој дуелот кој ќе биде поздравување на големите македонски ракометни имиња се распродадени. Приходите од билетите се наменети за СОС Детско село. Ви благодариме за хуманоста! – објавија […]

Спорт

Ден за ждребка: Македонските ракометарки денес ќе ги добијат ривалките за групата на ЕП

  Европското првенство во ракомет за жени 2022 година, ќе се оддржи од 4 до 20 ноември, а како земји домаќини се Македонија, Словенија и Црна Гора. Денес, во 17:00 часот во Љубљана ќе се одржи ждреб за оформување на групите, по која Македонија ќе ги дознае противниците за Европското првенство, а истиот ќе може […]

Вести Македонија Спорт

ИСТОРИЈАТА СЕ ПОВТОРУВА: ВАРДАР ВО ФИНАЛЕ, БАРСА НА КОЛЕНА!

Втор пат во три години Вардар ќе игра во финалето на Ф4 во Келн во Лигата на шампионите, откако со 27:29 (16:9) ја победи големата Барселона, големиот фаворит, во второто полуфинале во јубилејното издание на елитната завршница. Десет минути им беа доволни на „црвено-црните“ за нов делириум, за ново чудо во „Ланксес“ арената и за […]