Спорт

Неочекуван висок пораз на кошаркарите од Велика Британија

Македонија неочекувано високо беше поразена од Велика Британија со 96:79 во дуелот од квалификациите за ЕП 2017. Македонските репрезентативци имаа водство само по првата четвртина, која ја добија со 30:28, а потоа домаќините ги презедоа работите во свои раце и остварија убедлива победа. Војдан Стојановски постигна 28 поени, додека кај Британците, Ерик Боатенг постигна […]

Спорт

ЛШ:

Динамо Загреб, Копенхаген, Манчестер Сити, Ростов и Борусија Менхенгладбах го комплетираа составот на учесници во Лигата на шампионите, во сезоната 2016/2017.   Динамо Загреб шести пат избори пласмна во Лигата на шампионите, откако во драматичен меч, по продолженијата славеше во Слацбург со 2-1. Австрискиот тим имаше предност од 22.минута кога Лазар го совлада Едуардо […]

Спорт

ЛШ: Познати сите тимови кои ќе играат во фазата по групи

Динамо Загреб, Копенхаген, Манчестер Сити, Ростов и Борусија Менхенгладбах го комплетираа составот на учесници во Лигата на шампионите, во сезоната 2016/2017. Динамо Загреб шести пат избори пласман во Лигата на шампионите, откако во драматичен меч, по продолженијата славеше во Салцбург со 2-1. Австрискиот тим имаше предност од 22.минута кога Лазар го совлада Едуардо и […]

Спорт

И втор пораз од Словенија во подготовките за квалификациите за ЕП 2017

Македонската кошаркарска репрезентација со нов втор пораз ги заврши подготовките за настап во квалификациите за пласман на Европското првенство 2017 година. Македонските кошаркари во Марибор загубија и во вториот меч против Словенија овојпат со 82-67. Македонија одигра добро прво полувреме, по кое Словенците имаа предност од само пет поени 43-38. Но до новиот пораз […]

Спорт

Се подобрува состојбата на Михаел Шумахер!

Седумкратниот светски шампион во Формула 1, Михаел Шумахер реагира на третманот кој го добива при лекувањето. Оваа информација ја откри поранешниот претседател на Ферари, Лука ди Монтеѕемоло. ,,Многу сум среќен и задоволен, затоа што реагира. ,,Знам колку е силен и убеден сум дека благодарение на решителноста ќе излезе од оваа крајно тешка ситуација, изјави […]

Спорт

Шарапова се враќа на тениските терени на стартот од 2017 година!

Руската тенисерка Марија Шарапова доби двегодишна суспензија за играње тенис, поради тоа што беше обвинета за користење на недозволени супстанци. Според претседателот на руската тениска федерација, Марија Шарапова на терен може да се врати на почеток од следната година. „Конечната одлука за нејзиниот статус ќе се донесе за некој месец, но моја претпоставка е […]

Спорт

Шампионот од 2009 на US Open, Дел Потро доби вајлд карта за настап на гренслемот!

Аргентинецот кој освои сребрен медал во Рио, Хуан Мартин Дел Потро полека се враќа во препознатливата форма. По долгата пауза поради повреда, Аргентинецот се врати на турнирите, но поради актуелната 141. позиција на АТП листата, требаше да игра квалификации за настап на последниот грен-слем Ју-Ес Опен. Сепак организаторите му доделија вајлд карта со што […]

Спорт

ЛШ: Сити со петарда во Букурешт, реми во Загреб и Амстердам

Во Лигата на шампионите синоќа започна битката за влез во групната фаза. Одиграни беа 5 средби синоќа каде до најубедлива победа стигна Манчестер Сити во Букурешт, со 5-0. Агуеро постигна три гола, а по еден Давид Силва и Нолито. Победата на Сити можеше да биде уште поубедлива, но Агуеро во осмата и 20-та минута […]

Спорт

Фабрегас пред сензационален трансфер во Реал Мадрид!

Цеск Фабрегас е многу блиску пред враќање во шпанската Примера, бидејќи се очекува да потпише договор со Реал Мадрид. Фабрегас не настапи за Челзи на првиот дуел од против Вест Хем, а целиот натпревар го преседе на клупата за резервни играчи. Менаџерите на Фабрегас оствариле првични разговори со претседателот на мадридскиот клуб Флорентино Перез на […]

Спорт

Почнува кошаркарскиот турнир Трофеј Македонија 2016

Во Спортскиот центар „Јане Сандански“ денеска започнува силниот меѓународе кошаркарски турнир „Трофеј  Македонија 2016“ во организација на МКФ. На турнирот покрај Македонија ќе настапат и селекциите на Црна Гора, Босна и Херцеговина и Белгија. Македонија, се подготвува за учество во квалификациите за пласман на Евробаскетот 2017 каде ќе дебитира натурализираниот Македонец, Ромео Тревис, додека селекторот […]