Вести Изјави Македонија Ударни вести

Кога ДКСК може да работи без службени возила и картички, зошто да не можат и другите

  Претседателката на Антикорупциската комисија, Билјана Ивановска во емисијата „Топ тема“ изјави дека таа смета, секогаш треба да има домаќинско трошоње во јавниот сектор. -Како што викаат старите, кога ќе имаш тргни за кога ќе немаш. Да не биде само поради кризата. Досега се работело недомаќински. Ако сакате некој да видите каков тип на човек […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ДКСК: Неаргументирани напади со краткотраен ефект од ВМРО-ДПМНЕ

  По повод обвинувањата изнесени во јавноста од страна на политичката партија ВМРО ДПМНЕ за неработење и непостапување на Државната комисија за спречување на корупцијата, Државната комисија смета за потребно да  укаже на следното: “Силен интегритет на институциите е императив за сите развиени демократски општества. Тргнувајќи од тоа Државната комисија за спречување на корупцијата и […]

Вести Македонија Став Топ теми Ударни вести

Изјавата на Гаши според ДКСК е сериозен обид за политизирање на работата на Комисијата

  Во врска со изјавата на претседателот на Алтернатива, г-дин Африм Гаши, во однос на Иницијативата за кривично гонење заради злоупотреба на службената положба и овластување на Хусни Исмаили, за време додека ја извршувал функцијата Министер за култура, што ДКСК ја покрена до ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција, Државната комисија го издава […]

Вести Македонија Ударни вести

ДКСК: 710 случаи на неподнесување анкетен лист за имотна состојба

  Државната комисија за спречување на корупцијата од увидот во изданијата на Службен весник од 2021 година и по увидот во својата евиденција, утврдила дека во 710 случаи по избори и именувања односно престанок на функцијата не е исполнета законската обврска, односно во законски предвидениот рок од 30 дена лицата не поднеле анкетен лист до […]

Вести Македонија Ударни вести

ДКСК укажува на обврската за доследно почитување на забраните од Изборниот законик

  Државната комисија за спречување на корупцијата, повторно укажува на обврската за доследно почитување на забраните од Изборниот законик, односно член 8-а, и член 34 од Законот за спречување на корупцијата и судирот на интересите, според кои, од денот на донесувањето на одлуката за распишување на избори до завршување на изборниот процес, не може да […]

Вести Македонија Ударни вести

Четворица државни службеници на студии на Меѓународната антикорупциска академија

  Државната комисија за спречување корупција им честиташе на четворицата државни службеници (Билјана Каракашова Шулев, Бранко Смиjевски, Сања Костадиновски и Милка Муратовска), кои во висока конкуренција, беа избрани за спонзорирани студии на Меѓународната антикорупциска академија (IACA) во Австрија. Ова е шанса преку која избраните кандидати ќе се стекнат со меѓународно призната диплома за магистерски студии […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

ДКСК: Ограничувања и забрани на активности во изборниот период

  По повод донесеното Решение за распишување на Локалните избори 2021 година, Државната комисија за спречување на корупцијата излезе со соопштение до јавноста, во кое им укажува на институциите основани од државата, како и на единиците на локалната самоуправа и јавните претпријатија формирани од нив, на нивната обврска за доследно почитување и примена на одредбите […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Измените во Изборниот законик по „ултра“ скратена постапка се спротивни на стабилна изборна рамка

  По повод реакциите на повеќе здруженија во РСМ како и Иницијативата од здружението „Граѓанска иницијатива ЗЕЛЕН ХУМАН ГРАД“ доставена до ДКСК во однос на предлог измените на Изборниот законик со кои се зголемува прагот на собрани потписи за поднесување на листа на кандидати за членови на совет, односно листа на кандидат за градоначалник кога […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Шилегов до ДКСК: Проверете ги наводните нерегуларности за набавката на противпожарната скала

  Градоначалникот Шилегов денеска се обрати до Државната комисија за спречување на корупцијата, со барање за испитување на наводните сомнежи за постоење корупција и судир на интереси при реализација на набавката на специјализираното возило – противпожарна скала, која претставува единствена опрема од ваков тип на Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје. Вчера, претседателот на […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

ДКСК ги отфрла паушалните наводи на Иванов за злоупотреба на нејзината функција

  По повод јавно искажаните обвинувања и паушални наводи објавени на независната новинска агенција Макфакс на ден 18.12.2020 година, од страна на поранешниот Претседател на Република Северна Македонија, Ѓорѓе Иванов, кон претседателот на Државната комисија за спречување на корупцијата, Билјана Ивановска, Државната комисија со индигнација и во целост ги отфрла истите. Државната комисија за спречување на корупцијата […]