Вести Македонија Став Ударни вести

ЦИВИЛ ги осудува обидите за политизација, негирање и манипулација со резултатите од пописот

  Пописот 2021, наспроти сите предизвици, почнувајќи од проблемите поврзани со КОВИД-19, завршувајќи со политизирањето и опструкциите од националистичките партии и радикални групи, заврши успешно. По речиси 20 години, во нашата земја конечно се спроведе попис. Меѓународната заедница, Владата на Република Северна Македонија, Државниот Завод за статистика и експертската заедница го оценија процесот на спроведување […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ДЗС: Во Северна Македонија живеат 1.836.713 граѓани, од нив 58,44% Македонци и 24,3% Албанци

  Вкупното резидентно население на Република Северна Македонија, на 5 септември 2021 година изнесуваше 1 836 71 жители. Од нив, 50.4 % се жени, а 49.6 % се мажи, информираат од Државниот завод за статистика.   Според возрасната структура, најголем процент од населението 7 % – се во возрасната група од 40-44 години. Куриозитет е […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Симовски: Резултатите од пописот ќе бидат објавени на 30 март

  Kонечните резултати од Пописот ќе бидат објавени на 30 март, соопшти директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски. – На Пописот секој граѓанин имаше право да се попише како што смета. Илузија е да се очекува да има раст на населението кога има пораст на емиграција. Според него, демографската стратегија пред 16 години […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Масовниот одзив на пописот е потврда дека граѓаните се свесни за креирање на заедничката иднина

  Директорот на ДЗС Симовски истакна дека пописот се одвива со посакуваниот интензитет, без никакви застои и без никакви проблеми. „Ќе ми дозволите и јас да се заблагодарам на сите граѓани кои масовно се одзвиваат на оваа наша операција и се наша најголема и најдрагоцена помош во реализација на истата“, истакна директорот Симовски. Тој ги […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Заклучно со вчера, попишани се 308.551 граѓани

  „Заклучно со вчерашниот ден, 11 септември, до 20 часот, попишани се 308. 551 лице. Само вчера беа попишани 114.308 лица.Државниот завод за статистика ги известува граѓаните дека за сите дилеми и нејаснотии кои ги имаат во врска со процесот на попишување можат да се обратат во Бирото за Попис, на телефонските броеви кои се […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Симовски: Целосно сме подготвени за отпочнување на пописот

  „Државниот завод за статистика е целосно подготвен за отпочнување на најголемата и најзначајната статистичка операција – Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија во 2021-та година. Сите подготвителни активности се завршени целосно и ние сме комплетно подготвени за отпочнување на оваа активност“, истакна директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Заев-Мицкоски: Одложен е пописот и локалните избори

  На денешната лидерска средба меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски договорено е пописот да се одложи, од април за периодот, од 5 до 30 септември годинава. Ова е клучното прашање што го договорија лидерите на двете најголеми партии во земјава. ВМРО-ДПМНЕ нема да го бојкотира претстојниот попис, а за возврат […]

Вести Македонија Ударни вести

Успешно реализиран попис на припадниците на Армијата на Криволак

  Припадниците на Армијата кои го посетуваат тримесечниот основен подофицерски курс на армискиот полигон „Криволак“ во координација со Државниот завод за статистика ја реализираа својата должност согласно Законот за попис на населението.     Во Центарот за обука „Пепелиште“ со почитување на сите предвидени протоколи  за заштита од ширењето на корона – вирусот, припадниците на […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Бујар Османи: Бугарите ќе ги имаат сите права, ако треба и нивно споменување во Уставот

  „Бугарите во Северна Македонија треба да се чувствуваат како апсолутно слободни граѓани кои може да се организираат како колективна заедница, и ќе ги имаат сите права, па ако треба и нивно споменување во Уставот“, изјави Османи во „Клик плус“ на ТВ21. На забелешката дека во тој случај ќе треба да се менува Уставот, Османи […]

Вести Изјави Македонија Статуси Топ теми Ударни вести

Османи: Бугарските здруженија да побараат соодветна графа во рамките на пописот

  “Во јавноста се појавија реакции за односот и правата на бугарската заедница во Република Северна Македонија. Овие реакции прво беа пласирани како мислење и ставови на одредени граѓански асоцијации, а потоа посочени како проблем и од одредени официјални претставници на Република Бугарија”, напиша министерот за надворешни работи, Бујар Османи.   Во врска со реакциите […]