Вести Македонија Ударни вести

Пендаровски: Надзорна улога на Народниот правобранител над разузнавачките и безбедносните структури

  Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на отворањето на конференцијата „Надзорната улога на Народниот правобранител над разузнавачките и безбедносните структури, од аспект на заштитата на правото на приватност на граѓаните“, во организација на Народниот правобранител и Женевскиот центар за управување со безбедносниот сектор. Во своето обраќање претседателот Пендаровски истакна дека Народниот правобранител, како заштитник […]

Вести Македонија Ударни вести

Транспаренси: Проширување на овластувањата на Народниот правобранител за унапредување на човековите права

  Транспаренси Интернешнл- Македонија во 2016 година го подготви извештајот: „Националниот систем за интегритет на Македонија”, кој содржи анализа на состојбата со столбовите на интегритет на Македонија во однос на корупцијата и ефективноста на националните напори за справување со корупцијата. Во рамките на овој извештај е направена анализа и е дадена оценка за 15 столбови, […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Зибери: Граѓанинот е во должничко ропство – бараме измена на Законот за извршување

  Народниот правобранител Насер Зибери, на денешната прес-конференција информира дека како овластен предлагач до Владата ќе достави Иницијатива за измени на Законот за облигациони односи и Законот за извршување, кои се однесуваат на прашањето на казнената камата. “Долг од околу 370 илјади денари, за девет години станува над 800 илјади. Долг од над 500 илјади […]

Вести Македонија Ударни вести

Народниот правобранител со апел да се нормализира ситуацијата со струјата во Арачиново

  Народниот правобранител, во врска со ситуацијата во која се најдоа жителите на општина Арачиново (кои веќе неколку дена немаат електрична енергија) поради, како што соопштуваат од ЕВН Македонија, дефект на трафостаниците, упатува апел до компанијата и до надлежните институции, пред сѐ до Министерството за внатрешни работи, веднаш да ги преземат сите мерки и да […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Народен правобранител: Бесплатна телефонска линија 0800 54321 за повреда на гласачко тело

  Во пресрет на почетокот на кампањата за локалните избори 2021, Народниот правобранител ги потсетува граѓаните дека во неговата канцеларија функционира бесплатна телефонска линија 0800 54321, на којашто ќе можат да пријават каква било повреда на нивните права, како за време на одржување на кампањата, така и на деновите на одржување на првиот и вториот […]

Вести Македонија Ударни вести

Бесплатен телефонски број за пријавување нерегуларности при пописот 0800 54321

  Доколку граѓаните сметаат дека им е повредено некое од правата за време на пописот и за Локалните избори 2021 година, од денеска ќе можат да пријават во канцеларијата на Народниот правобранител на бесплатна телефонска линија 0800 54321. “По пријавите на граѓаните ќе се постапува веднаш, односно нема да биде следена вообичаената постапка за поднесување […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Народен Правобранител: Препораки за листите за лицата со попреченост за претстојниот попис

  Народниот правобранител и членовивите на независниот мониторинг механизам кои ја мониторираат имплементацијата на Конвенцијата за правата на лицата со попреченост (КПЛП) сметаат дека пописот претставува одлична можност конечно да се идентификува бројот на лицата со попреченост, што е од особено значење за соодветно натамошно планирање на сервиси за поддршка и активности и за креирање […]

Вести Македонија Ударни вести

Свечена изјава на новоизбраниот народен правобранител Насер Зибери

      Денеска, во Охридската сала на Собранието на Република Северна Македонија, новоизбраниот народен правобранител, Насер Зибери, даде свечена изјава пред претседателот на Собранието, Талат Џафери и генералната секретарка, Цветанка Иванова. Насер Зибери беше избран за омбудсман на седницата на Собранието на РС Македонија на 25 јануари годинава. Тој ја наследи функцијата на Иџет […]

Вести Македонија Ударни вести

Насер Зибери избран за нов Народен правобранител

  Со 61 глас за без ниту еден против и воздржан парламентарното мнозинство во законодвниот дом му ја даде поддршката на Насер Зибери кој официјално е избран за нов Народен правобранител. Зибери ќе ја наследи функцијата на Иџет Мемети кој беше на чело на институцијата 16 години, односно два мандати по осум години. Расправата за […]