Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Јанкуловска, Јанакиески и Протоѓер признаа вина во случајот „Титаник“

  Гордана Јанкулоска, Мартин Протоѓер, Миле Јанакиески, Мунир Пепиќ и уште четворица други лица кои се обвинетите во случајот на поранешното СЈО „Титаник“ за злосторничко здружување и неколку кривични дела поврзани со изборни злоупотреби на денешното судско рочиште признаа вина. Екс-министерката Јанкулоска рече дека по основ на обвинението кое е во правна сила повеќе од […]

Вести Македонија Ударни вести

Сашо Мијалков осуден на 12 години затвор,Гордана Јанкуловска на 4 години

Основниот Кривичен суд Скопје денес ги прогласи за виновни сите обвинети во случајот „Таргет-Тврдина“ за сите поднесени кривични дела. Притоа изрече казна од  12 години затвор за екс директорот на УБК, Сашо Мијалков и  4  години затвор за поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкуловска.  За Горан Грујевски судот досуди затвор од вкупно  15 години, […]

Вести Македонија Ударни вести

Во „Таргет-Тврдина“, Јанкулоска се брани претставувајќи се како жртва

  Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, во завршните зборови на денешното рочиште за случајот „Таргет-Тврдина“ се брани претставувајќи се како жртва, тврдејќи дека не била вмешана во уништувањето на опремата, со која од 2008 до 2015 година се вршело незаконско прислушување на десетици илјади граѓани, за време на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ. Поранешната министерка […]