Вести Македонија Став Ударни вести

Закон за амнестија: Луѓето што го прекршиле полицискиот час не треба да издржуваат казна затвор

  Хелсиншкиот комитет за човекови права и Македонското здружение на млади правници, апелираат итно да се донесе Законот за амнестија, кој особено е значаен за лицата од ранливите категории, а кои се осудени за кривичните дела од член 205 – „Пренесување заразна болест“ и член 206 – „Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“ […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Целосно се укинува полицискиот час

  Владата на 79-та седница донесе одлука да се укине „полицискиот час“ и ограничувањето на работното време на угостителските објекти на 16 јуни и да се дозволат настаните повторно да се одржуваат на отворено. Одлуката е објавена во Службен весник пред полноќ и со тоа сите одлуки на Владата стапуваат во сила во 00:00 часот. […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Филипче: Од среда целосно се укинува полицискиот час

  Утрово на Комисијата за заразни болести се донесоа следните одлуки кои ќе бидат предложени до Кризниот штаб, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче.   Од среда, 16 јуни: – Да се укине целосно полициски час. Епидемиолошката состојба е стабилна и го дозоволува ова.   – Да се укине ограничувањето од максимум 100 гости на […]

Вести Македонија Ударни вести

Растурена домашна забава – приведени 28 лица

  Денеска, во 03.00 часо,т на подрачјето на Центар, од страна на полициски службеници од Полициска станица Центар и Одделение за криминалистички работи Центар и Бит Пазар лишени од слобода се 28 лица, поради постоење основано сомневање за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“. Постапувајќи по претходна пријава, а по […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Филипче: Олабавување на мерките – полициски час од 24 до 5 часот наутро

  “Утрово на состанок со Комисијата за заразни болести се донесени новите мерки, кои ги предложив на Главниот координативен кризен штаб, изјави министерот за здравство, Филипче.   Истите се донесени врз основа на стабилизацијата на епидемиолошката состојба во државата.   1.Да се скрати рестрикцијата на движење, односно полицискиот час да трае од 24 часот до […]

Вести Македонија Ударни вести

Кризниот штаб предложи од среда полицискиот час да биде од 23 часот

  Главниот координативен кризен штаб на денешната седница ги разгледа предлозите пристигнати од Министерството за здравство и врз основа на нив предлага на наредната седница на Владата да се усвои одлука за постојните мерки: – забраната и посебниот режим на движење да почнува од 23:00 часот до 05:00 часот наредниот ден; – време за работа […]

Вести Македонија Ударни вести

Полициски час од 20 часот и затворање на кафеаните

Полицискиот час на територијата на целата држава кој беше воведен на 10 март, а траеше од 22 до 5 часот наутро,  ќе почнува во 20 часот, се до 20 април, одлучи Владата на денешната седница. Угостителските објекти кои имаа дозвола да работат до 21 часот, сега целосно се затвораат и ќе смеат да работат само […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Полицискиот час започнува од вечерва во 22 часот

  Владата донесе одлука за забрана за движење на населението и на возилата од јавен превоз на територијата на Република Северна Македонија, во временски период од 22:00 часот до 05:00 часот наредниот ден, почнувајќи од 10 март 2021 година (среда) до 22 март 2021 година (понеделник). Одлуката за забрана за движење не важи за патниците […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Комисијата за заразни болести предлoжи воведување полициски час од 22 часот навечер до 5 часот наутро

  Министерстeрот за здравство д-р Венко Филипче, по предлог на Комисијата за заразни болести денеска на ГККШ предложи воведување на полициски час од 22 часот навечер до 5 часот наутро, на територија на цела држава.    Комисијата дополнително ќе се произнесе од кој ден да започне полицискиот час и до кога да трае истиот.   […]