Алтернатива Вести Македонија Настани

ЈП ЛАЈКА: Пријави агресивно куче или глутница кучиња

  Граѓаните на град Скопје кои се соочуваат со проблем од глутница кучиња или агресивно куче во нивното населено место, да испратат пријава на електронската адреса prijavi@lajka.com.mk, како би можела екипата на ЈП Лајка да постапи на терен по нивната пријава.   Пријавата потребно е да содржи фотографии или видео од кучето или глутницата на […]

Алтернатива Настани

Успешно помина првата донаторска забава за ЈП “ЛАЈКА”

  Изминатaта сабота во Цреша Бар, граѓани, активисти, здруженија, компании, љубители на кучиња, соработници и пријатели на Лајка дојдоа на неколку часовна дружба и се приклучија во иницијативата за помош на бездомните кучиња згрижени во прифатилиштето на ЈП Лајка.   Благодарение на овие хумани граѓани беа собрани огромен број на донации како: ќебиња, прекривки, пешкири, […]

Алтернатива Настани

Слаткиот Џош стана британец

  Уште едно премило куче од прифатилиштето на Лајка отпатува за Велика Британија и беше вдомено од прекрасен пар.     Својата радост не можеа да ја скријат и топло ја споделија со нас. Секојдневно ни испраќаат многу фотографии и видеа од заедничките авантури со нивниот нов член во семејството. Џош ги освои нивните срца […]

Алтернатива Настани

Лајка: Да им подариме среќа на Оги и Белка

  Овие прекрасни, мили кучиња заслужуваат некаде да имаат топло гнездо. Отворете го вашиот дом за нив, да им помогнеме да си растат безгрижно и среќно.     Белка и Оги се две кротки кученца од преживеаните пет кои пораснаа благодарение на сурогат мајка. Нивните сестрички Цеца, Мила и Вилма се веќе среќно вдомени.   […]

Алтернатива Настани

Отворен ден за љубителите на кучиња во „Лајка“

  Со цел подигнување на свеста за вдомување на бездомни кучиња, на 29. април прифатилиштето на ЈП “Лајка” организира ОТВОРЕН ДЕН за љубителите на кучиња. Сите оние кои сакааат да придонесат волонтерски за подобрување на благосостојбата на бездомните кучиња можат да испратат меил на volontiraj@lajka.com.mk и да бидат дел од отворениот ден, кој се организира еден ден порано […]