Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

ОВР Дебар поднесе рекордни 55 кривични пријави за дивоградби во 2023

  Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев, заедно со претседателот на Македонскиот полициски синдикат Марјан Кицев, оствари работна…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Герасимовски: Прифатена Иницијативата за конфискација на дивоградби

  Општина Центар извојува победа. Една година по поднесувањето на Иницијативата за регулирање, конфискација и пренамена на бесправно изградени објекти…

Повеќе
Categories: Вести, Изјави, Македонија, Ударни вести

Герасимовски: Со една конфискација секој кој се дрзнал да гради дивоградби ќе се помисли

  „Ако може да се градат дивоградба во централното градско подрачје кое е секогаш е лупа од граѓаните и новинарите…

Повеќе
Categories: Вести, Изјави, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Пендаровски не го потпиша Законот за за утврдување на правен статус на дивоградбите

  Денеска го известив претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери дека одлучив да не го потпишам Указот…

Повеќе