Вести Македонија Спорт Ударни вести

Македонските атлетичари соборија три државни рекорди на Европскиот куп

  Македонија, земја на нови рекорди во атлетиката. Уште два нови национални рекорди за Македонија на Европскиот Куп во Кипар.   Три национални рекорди соборија македонските атлетичари на Европското екипно првенство што изминатиот викенд се одржа во Лимасол.     На завршниот ден од Европскиот куп, Дарио Ивановски постави нов државен рекорд во дисциплината 3.000 […]

Вести Македонија Спорт Топ теми Ударни вести

Нов македонски рекорд за Дрита Ислами на 400м. со пречки во Кипар

  Македонската атлетичарка Дрита Ислами, постави нов државен рекорд на 400 метри со пречки и победи на трката на Европското првенствено – трета дивизија, која што се одржува во Кипар. „57.53 секунди и прво место, што е еднакво на 1.095 бода според таблицата на Светската атлетика. Подобрување од повеќе од една секунда на претходниот македонски […]

Спорт

Градоначалникот Висар Ганиу на средба со шампионката во атлетика Дрита Ислами

  Градоначалникот на Чаир, Висар Ганиу денеска се сретна со шампионката во атлетика Дрита Ислами, која пред неколку денови го собори државниот рекорд на 400 метри со пречки, постигнувајќи најдобро време со 58.66 секунди и освои 1061 поен во Светската атлетска федерација. Дрита триумфираше во конкуренција со најдобрите спортисти од сите клубови во Северна Македонија. […]