Алтернатива Настани

Симон Трпчевски со “МАКЕДОНИСИМО” утре пред МОБ

  Реномираниот македонски пијанист Симон Трпчески, утре на 14 септември со почеток од 20 часот, на платото пред Национална опера и балет, ќе ја почести публиката со концерт, наречен „МАКЕДОНИСИМО“.  “Почувствувајте ја магијата што го освои светот! МАКЕДОНИСИМО си доаѓа дома! Повелете на бесплатниот концерт што Ви е посветен Вам!”, напиша Трпчевски на својот фб […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Концерт на Симон Трпчески и пријателите во Вигмор хол (пренос во живо)

    Пијанистот Симон Трпчески денеска во престижната концертна сцена во Лондон ќе одржи матине концерт насловен „Трпчески и пријателите“, во рамки на пролетната серија концерти на Вигмор Хол. Почетокот на едночасовниот настап е закажан за 13 часот по британско, односно 14 часот по средноевропско време.     Овој концерт, на кој сцената со Трпчески […]

Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

Симон Трпчевски: Нека тече играта на фудбалерите како убавината на музиката!

  Маестро Симон Трпчески, вчера одржа концерт во Букурешт,  во рамки на „Македонската недела“ во романската престолнина, која е во организација на македонската Влада и Амбасадата во Букурешт. Гости на овој концерт беа македонските фудбалски репрезентативци од ЕУРО 2020.     “Прекрасно завршување на сезоната на Романскиот радиски камерен оркестар, со суптилна и живописна музика […]