Спорт

Дарио Ивановски балкански првак со национален рекорд во полумаратон во Тирана

  Македонскиот атлетичар Дарио Ивановски, поставувајќи национален рекорд со време од 01:04.65 часа, на полумаратонската трка во Тирана-Албанија, се закити со златниот медал на Балканското првенство во полумаратон.      На минатогодишниот полумаратон во Битола, на трката Трчај Бе, Ивановски го зазеде третото место и освои бронзен медал.

Вести Македонија Спорт Ударни вести

Македонските атлетичари соборија три државни рекорди на Европскиот куп

  Македонија, земја на нови рекорди во атлетиката. Уште два нови национални рекорди за Македонија на Европскиот Куп во Кипар.   Три национални рекорди соборија македонските атлетичари на Европското екипно првенство што изминатиот викенд се одржа во Лимасол.     На завршниот ден од Европскиот куп, Дарио Ивановски постави нов државен рекорд во дисциплината 3.000 […]