Вести Свет Ударни вести

Поплави во делови од Србија, Косово и Албанија

  Обилните врнежи од дожд неделава низ Балканот предизвикаа опасно издигнување на нивото на водата во реките. Вонредна состојба е прогласена во српските градови Пријепоље, Сјеница и Нови Пазар поради обилни дождови и излевање на реки. Во Нови Пазар се трага по две лица кои ги однесоа поројните дождови, a вонредна состојба е прогласена во […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Големо невреме во Македонија

  Силен дожд проследен со ветар и грмотевици и со град денеска зафати делови од земјава, поплавувајќи улици, а во Скопје делови од градот останаа без струја повеќе од еден час.     Како што соопштија од Центарот за управување со кризи превентивената препорака, односно апелот до граѓаните за внимателност заради силно локално невреме и […]

фејсбук
Вести Свет Ударни вести

Катастрофални поплави во Германија – загинати 4 лица

  Големо невреме предизвика хаос во Германија. Во местото Шулд во Рајнланд-Пфалц поради поплави се урнале шест куќи, во Арвајлер луѓето се спасувани од покривите, загинаа четири лица, како и двајца пожарникари, пренесува Дојче веле. Невремето и обилните дождови посебно ги погодија покраините Северна Рајна Вестфалија, Рајнланд-Пфалц, но и Баден Виртемберг, Баварија и Саксонија. Улиците […]