Вести Македонија Ударни вести

Од полноќ нови цени на горивата

  Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемува за 0,50 ден/литар и со тоа малопродажната цена ќе изнесува 77,50 ден/лит. Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 останува иста и  изнесува 79,50 ден/лит. Малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ1), се зголемуваат за 1,00 ден/литар и со […]

Вести Македонија Ударни вести

Од полноќ поевтини бензините и дизелот

  Од полноќ, бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 ќе поевтинат за 2 денара, додека Еуродизел (Д-Е V) и Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) ќе поевтинат за 1,5 денар по литар. Со најновата одлука, моторен бензин Еуросупер БС – 95 ќе се продава за 82 денари за литар, додека бензинот Еуросупер БС – 98 […]

Вести Македонија Ударни вести

Од полноќ ново поскапување на горивата

  Од ноќеска на полноќ, малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) се зголемуваат за 0,5 ден/лит. Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 не се менува. Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 0,228 ден/кг и сега ќе изнесува 41,042 ден/кг. […]

Вести Македонија Ударни вести

Бензините поскапуваат за 2 денари, дизелот поевтинува половина денар

  Од полноќ цената на бензините се зголемува за 2 денара за литар, а дизелот поевтинува за половина денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги. Со одлуката се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,88 отсто. Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 90,5 денари […]

Вести Македонија Ударни вести

Од полноќ ново поскапување на горивата

  Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за 2,5 денари за литар, а цената на дизелот се зголемува за еден денар за литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,29 отсто. Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 […]

Вести Македонија Ударни вести

Од полноќ ново поскапување на горивата за 1,5 денари

  Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги денеска донесе одлука за поскапување од полноќ на бензините и дизел горивото за 1,5 денари по литар. ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе се продава за 83,5 ден/лит, а малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе изнесува 85,5 ден/лит, додека малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) ќе изнесува 87,5 ден/лит. Малопродажната […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Засилени контроли за спречување на манипулации со храна и гориво

  Управата за финансиска полиција, заедно со Државниот пазарен инспекторат и Управата за јавни приходи спроведуваат засилени и сеопфатни контроли за да се спречат евентуални манипулации во снабдувањето со храна и горива, информираат од Владата. Инспекциски контроли на дистрибутивните центри кои вршат снабдување со прехранбени продукти и на правните субјекти кои вршат трговија на мало […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Ковачевски: Нема криза со горивата, трговците да не ограничуваат количини за продажба

  Во Република Северна Македонија нема никаква криза со горива, со бензин, дизел и со други горива затоа што ние имаме непречено снабдување со нафтени деривати кое доминантно се одвива преку Грција“, истакна претседателот на Владата, Димитар Ковачевски во емисијата „Утрински брифинг“ на Слободна ТВ. „Во однос на она што се случуваше вчера, сакам да […]

Вести Македонија Ударни вести

Се укинува дополнителната акциза на дизел горивото

  Сe укинува дополнителната акциза на дизел горивото со што граѓаните ќе плаќаат два денари пониска цена. Целта е да се заштити стандардот на граѓаните преку утврдена варијабилна акциза која зависи од цената на светската берза. Со измените што се направени во Законот за акцизите во април годинава се осигуравме да нема висок раст на […]