Алтернатива Настани Спорт

12. издание на АВИЦЕНА женска трка

  Во организација на Сојуз на Спортови на Скопје и АК Работнички, а под покровителство на Град Скопје на 7 април 2024 ќе се одржи 12. издание на АВИЦЕНА ЖЕНСКА ТРКА. Право на учество имаат сите припаднички на женскиот пол без ограничување на возраст. ПРОГРАМА Настанот е предвиден да се одржи по следниот редослед: • […]

Алтернатива Настани Спорт

Повеќе од 3.000 учеснички ја истрчаа единаесеттата Авицена Женска трка

  Трката која е посветена на припадничките на понежниот пол -Авицена Женска трка, денеска го одржа своето 11то издание со над 3000 учеснички, што е нов рекорд на натпреварувачки. Оваа трка уште еднаш покажа дека жените без разлика на нивната возраст, имаат спортски дух и здравите навики ги користат секојдневно.   „Со денешната 11та Авицена […]

Алтернатива Настани Спорт

11-та Авицена Женска Трка

  Во организација на Сојуз на Спортови на Скопје, а под покровителство на Град Скопје, на 9 април 2023 ќе се одржи 11. издание на АВИЦЕНА ЖЕНСКА ТРКА. Право на учество имаат сите припаднички на женскиот пол без ограничување на возраст.   ПРОГРАМА Настанот е предвиден да се одржи по следниот редослед: • 09.40 – […]

Алтернатива Настани

За 2000 жени дождот не беше пречка! Се истрча 10 јубилејно издание на Авицена Женска трка

  Сојузот на спортови на Скопје, под покровителство на Град Скопје, денес го одржа jубилејното десетто издание на Авицена Женската трка. Повеќе од 2000 учеснички трчаа на дожд и го разубавија Градски Парк и Град Скопје.     Трката со години е доказ дека жените без разлика на возраста имаат спортски дух, а здравите навики се […]

Алтернатива Настани Спорт

Јубилејна 10-та “Авицена Женска Трка” на 10 април

  Здрав живот, рекреација, ослободување од стрес, но и љубов кон трчањето се само дел од причините поради кои многу дами оваа недела ќе ги истрачаат своите 3 километри на АВИЦЕНА ЖЕНСКА ТРКА, а со тоа се промовираат здравите навики и физичката активност, кои се клучни фактори за здрави, среќни и продуктивни личности.     […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Спорт

Традиционално по 9-ти пат се трчаше Авицена Женска трка

  Сојузот на спортови на Скопје, под покровителство на Град Скопје, денес го одржа деветтото издание на Авицена Женската трка. Како низ годините, така и денес, учесничките успеаа да го исполнат Градски Парк и Град Скопје со спортски дух и позитива. Трката се трчаше според протоколот и препораките одобрени од Комисијата за заразни болести при […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Спорт

Три, два, еден, старт – Во недела ќе се трча Авицена Женска трка

  Деветта година по ред Сојузот на Спортови на Скопје, во недела, на 5.септември, ќе ја одржи Авицена Женска трка, под покровителство на Град Скопје. Трката ќе биде организирана според сите протоколи и препораки одредени од Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство. Стартните пакети за трката учесничките ќе можат лично да ги подигнат […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Спорт Ударни вести

Пријави се и трчај на Авицена Женска трка!

  Авицена Женска трка, во организација на Сојузот на Спортови на Скопје, оваа година ќе ја организира 9-та по ред трка за припадничките на женскиот пол. Трката ќе се одржи на 5 септември, а пријавувањето за истата официјално е отворено и ќе трае до 30 август, односно до пополнување на предвидениот број на учесници. Минатата […]