Вести Изјави Македонија Ударни вести

Павле Трајанов поднесе иницијатива до Уставниот суд за Хашките случаи

  Денес, Павле Трајанов, претседател на Демократски сојуз, до Уставниот суд, поднесе ИНИЦИЈАТИВА за поништување на Автентичното толкување на член еден од Законот за амнестија, со кое се запре постапката за четирите Хашки случаи: „ВОДСТВО НА ОНА“, „ЛИПКОВСКО ЕЗЕРО“,„ГРОБНИЦА НЕПРОШТЕНО“ и „МАВРОВСКИ РАБОТНИЦИ“. Инаку по Автентичното толкување, се запре постапката за четирите Хашки предмети, цитираме: „Се […]

Вести Македонија Ударни вести

Иницијатива на Павле Трајанов до Уставниот суд

  Павле Трајанов, пратеник и претседател на Демократскиот сојуз денеска до Уставниот суд ќе поднесе ИНИЦИЈАТИВА за поништување на Автентичното толкување на член еден од Законот за амнестија, со кое се запре постапката за четирите Хашки случаи („Водство на ОНА“„ Липковско Езеро“, „Гробница Непроштено“ и „Мавровски работници“).   По поднесувањето на Иницијативата Павле Трајанов за медиумите ќе даде изјава пред Уставниот суд.

Вести Македонија Ударни вести

Демант за Трајанов: Уставниот суд не го отфрли предметот за измените на КЗ, се води постапка

  Уставниот суд ги демантира тврдењата на претседателот на Демократски Сојуз, Павле Трајанов  искажани во емисијата „Аргумент Плус” на ТВ24 , емитувана во живо во 17:45  часот на 30.01.2024. Имено во 17 минута од емисијата господинот Трајанов споделува информација дека Уставниот суд ја отфрлил неговата иницијатива која се однесува на Законски измени на Кривичниот законик. […]

Вести Македонија Ударни вести

Павле Трајанов побара Информација од МВР за грозоморните убиства

  На денешната седница на Комисијата за одбрана и безбедност, пратеникот и претседател на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, бара МВР до Собранието да достави Информација за грозоморните убиства на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, во која ке бидат опфатени сите аспекти поврзани со ликвидацијата на Вања и Панче, вклучително и активностите и мерките на МВР, […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Павле Трајанов: Избори без техничка Влада

  На денешната средба на лидери на политички партии, претседателот на Демократскиот сојуз, меѓу другото ги афирмираше следните ставови: Прво, евроинтеграциските процеси на Македонија се во сериозен застој поради тоа што во изминатите седум години СДСМ и ДУИ не спроведоа темелни реформи во ниту една област, не воспоставија систем на владеење на правото, ја криминализираа […]

Вести Изјави Македонија Став Ударни вести

Трајанов: Итно да се усвојат Измените на Изборникот Законик за 1 ИЕ

  Денеска, четврток 12.10.2023 година, Павле Трајанов, претседател на Демократскиот сојуз и пратеник, одржа прес-конференција во врска со измените на Изборниот законик, на која нагласи: „Македонија треба да биде една изборна единица, како клучен предуслов за демократизација на државата и промени кои ќе гарантираат коренити реформи, владеење на правото, борба против криминалот и просперитет на […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Трајанов поднесе Иницијатива до Уставниот суд за уставноста на измените на КЗ

  Претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, денеска до Уставниот суд поднесе иницијатива за преиспитување на уставноста на последните измени на Кривичниот законик, со кои се намалуваат казните за злоупотреба на службената должност и злосторничко здружување и се предвидува декриминализација на кривичното дело поврзано со јавните набавки на штета на државата.   Во иницијативата се […]

Вести Изјави Македонија Став Ударни вести

Трајанов до Фон Дер Лајен: Бугарија да ги регистрира здруженијата на македонците

  На денешната прес-конференција, Павле Трајанов, претседател на Демократскиот сојуз и пратеник, меѓу другото нагласи: „Јас, раководството и над 33.000 членови на Демократскиот сојуз, сме цврсто определени за Македонија да биде полноправна членка на Европската Унија. Тоа е наш врвен национален, стратешки и државнички интерес. Од таа цел не отстапуваме и сѐ досега што правиме и […]

Вести Македонија Ударни вести

Павле Трајанов: Се отвора расправа за една изборна единица

  По повеќе од две години блокада, денес во Парламентот ќе започне расправа по Предлог – измените на Изборниот законик, со кои се предлага Македонија да биде една изборна единица, при што останува пропорционален модел, без изборен праг и решение за самостоен настап на помалите етнички заедници. Со измените се создаваат еднакви шанси за полититички […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Трајанов: Владата предлага 5 закони со Европско знаме за сопствена амнестија

  “На оваа седница на Парламентот, Владата достави пет закони и тоа со европско знаме, со цел да се легализираат коруптивните елементи на договорот со „БЕХТЕЛ и ЕНКА“, како и да се амнестираат членовите на Владата кои го усвоиле договорот и неговите потписници” , нагласи пратеникот Павле Трајанов на денешната седница на Собранието во врска […]