Спорт

Дејан Георгиевски освои бронза на „Гран при 2022“ во Рим

  Најдобриот македонски таеквондист, Дејан Георгиевски, се закити со бронзен медал на престижниот „Гран при 2022“ во Рим, искачувајќи се на победничкиот пиедестал на најсилно рангираниот турнир во олимписко таеквондо по олимписките игри и светските првенства. Актуелниот олимписки вицешампион, како носител во првото коло беше слободен, по што нанижа победи над Италијанецот Роберто Бота (2-1) и […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Владата со парична награда за Дејан Георгиевски со 2.600.000 денари

      Владата на 93-та седница ја дополни одлуката за паричната награда за Дејан Георгиевски за постигнатиот врвен олимписки успех. Таа сега е поголема за 800.000 денари и изнесува 2 милиони денари од страна на Владата и 600.000 денари од страна на Агенцијата за млади и спорт.     Ми беше задоволство лично да […]

Вести Македонија Ударни вести

За олимпискиот вицепрвак Георгиевски 300.000 денари од Град Скопје

  На иницијатива на градоначалникот Шилегов, Град Скопје ќе му додели парична награда во износ од 300.000 денари на добитникот на сребрениот медал во теквондо (категорија над 80 килограми) на Олимписките игри во Токио, Дејан Георгиевски. Оваа одлука ќе се најде на дневниот ред на следната седница на Советот на Град Скопје.     Дејан […]

Вести Македонија Спорт Топ теми Ударни вести

Олимписко сребро за Дејан Георгиевски на Олимпијадата во Токио

  Македонскиот таеквондист Дејан Георгиевски го освои второто место и сребрениот медал на Летните Олимписки игри во Токио. По извонредните настапи на претходните три борби, македонскиот ас го загуби големото финале од Русинот Ларин со резултат 15-9, во категоријата +80 килограми. ДејанГеоргиевски го совлада актуелниот светски првак Рафаел Јуниер Алба Кастилјо од Куба со 11:8, […]

Вести Македонија Спорт Топ теми Ударни вести

Македонскиот таеквондо мајстор Георгиевски го совлада светскиот првак во Токио

  Македонскиот таеквондо мајстор, Дејан Георгиевски се пласираше во четвртфиналето на Олимписките игри, откако во својата борба рано утровото по наше време успеа да издоминира против светскиот шампион.     Македонецот ја доби првата рунда со 5:1, иако противникот го освои првиот поен. Дејан ја зголеми предноста по втората рунда која изнесуваше седум поени (10:3). […]