Вести Македонија Ударни вести

Поплавените улици и куќи во Гостивар се исчистени

  Гостивар вчера го зафати силно невреме, пришто поплавени беа куќи и улици, а на места имаше и одрони. По обилните врнежи кои го зафатија и подрачјето на Гостивар, особено село Беловиште, Јавното претпријатие „Комуналец“ и градските пожарникари излегоа на терен да ги санираат настанатите штети и да им помогнат на граѓаните кои можеби настрадале […]

Вести Македонија

Високи функционери на ДУИ одржаа средба со граѓаните и партиската база во Гостивар

  Гостиварци масовно ја пречекаа делегацијата на високи функционери на ДУИ во состав потпретседателот Изет Меџити, организациониот секретар Блерим Беџети, секретарот за родова еднаквост Саранда Имери, претседателот на Надзорниот совет Муса Џафери, членот на Претседателството Невзат Бејта, Пратеникот Кастриот Реџепи, градоначалникот на општина Чаири Висар Ганиу, заменик министерот Башким Хасани и државниот секретар Аднан Ејупи. […]

Вести Македонија Ударни вести

Започнаа работите за инклузивниот социјален парк во Гостивар

  Во рамките на големиот градски парк, започнаа работите за изградба на инклузивен парк со површина од 675 метри квадратни, каде децата, вклучително и оние со посебни потреби, ќе се дружат и ќе играат заедно.   Инклузивниот социјален парк ќе се уреди со татран заради безбедноста на посетителите и ќе биде опремен со безбедни игри […]

Алтернатива Вести Македонија Настани

Мултифункционален центар за лица со посебни потреби во Гостивар

  Градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари заедно со амбасадорката на Швајцарија во Република Северна Македонија, Вероник Хулман, министерката Јована Тренчевска како и претставникот на УНДП, Армен Григорјан, го промовираа мултифункционалниот центар за лицата со посебни потреби.   Преку Центарот ќе се реализираат социјални услуги во домот и заедницата кој ќе овозможи интегрирање и испорачување […]

Вести Македонија Ударни вести

ДУИ објавува повик за кандидати за советници во Гостивар

  Демократската Унија за Интеграција (ДУИ), за првпат објавува Јавен повик со кој ги повикува граѓаните на Гостивар да го искажат својот интерес  за да се кандидираат за советник во Советот на општина Гостивар од редовите на Демократската Унија за Интеграција.     ЈАВЕН ПОВИК за кандидати за советници во Советот на општина Гостивар за […]