Алтернатива Настани

„Аудиција сега“ бара транспарентни конкурси за вработување

  Иницијативата „Аудиција СЕГА!“, во која се вклучени над 120 невработени театарски работници, преку отворено писмо бара од директорите на националните установи-центри за култура и националните установи-театри поголема транспарентност на јавните огласи за вработување во институциите од областа на театарот. Во продолжение нивното отворено писмо ви го пренесуваме во целост: „Почитувани директорки и директори на […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Зеленски потпиша барање за прием на Украина во ЕУ

  Украинскиот претседател Зеленски, денеска потпиша барање за членство на Украина во Европската Унија.     “Денеска потпишав апликација за членство на Украина во Европската Унија. Прилично сум сигурен дека ова е реално”, напиша Володимир Зеленски на својот официјален ФБ профил. Зеленски и претходно побара итен прием на Украина во ЕУ, а сега тоа го […]

Вести Македонија Ударни вести

МАРГИНИ: Граѓаните од август 2019 немаат достапен механизам за заштита од дискриминација

  Коалицијата Маргини упати барање до Собранието итно да го изгласа новиот состав на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација. “Собранието на Република Северна Македонија на 31-та седница закажана за 12.1.2020 година не ја изгласа Предлог-одлуката за избор на членови на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација. Седницата беше прекината поради немање на […]

Вести Изјави Македонија

Адвокатот на Груевски за ТВ21: Немаме право на жалба во Врховен суд

На одлуката на Кривичен совет немаме право на жалба до Врховен суд. Имаме можност да поднесеме иницијатива до Јавниот обвинител на РМ. Тој како надлежен може да поднесе барање за заштита на законитоста. Поради овој рок, нашата иницијатива ќе ја поднесеме најбрзо што можеме, веднаш по приемот на решението. Иницијативите не се сметаат за ефикасно […]