Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Кривична против лице кое се заканило дека ќе загрози животи во Амбасадата на Косово во Скопје

  Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје, поведе постапка против едно лице за кривично дело – Загрозување на сигурноста…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Став, Ударни вести

Амбасада на САД: Одлуката кој е во или надвор од владата ја носи народот

  Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Скопје во пишана изјава за порталот ПРЕСонлајн ги охрабрува сите политички партии да…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Благодарници за три амбасади за поддршка на интернационализација на бизнисите

  Сојузот на стопански комори на Македонија додели благодарници за успешна соработка на Амбасадата на Јапонија, Амбасадата на Народна Република…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

МНР: По експлозијата во Истанбул не се пријавени наши државјани кои побарале помош

  Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија со крајно загриженост ја следи ситуацијата по последната трагична експлозија во…

Повеќе
Categories: Вести, Изјави, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Пендаровски: Добредојде за амбасадорката на Украина, Лариса Дир

  Претседателот Стево Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваната амбасадорка на Украина во Македонија, Лариса Дир. “Да се биде…

Повеќе
Categories: Вести, Свет, Ударни вести

Русија протера 40 германски дипломатски персонал

  Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека прогласило 40 германски дипломатски персонал за „персона нон грате“ во одмазднички потег…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Северна Македонија прогласи дополнителни шест руски дипломати за persona non grata

  Денес во просториите на Министерството за надворешни работи беше повикан Амбасадорот на Руската Федерација во земјава, Сергеј Баздникин, кому…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Ковачевски: Македонската дијаспора е силен промотор во Обединетото Кралство

  Премиерот Димитар Ковачевски пред почетокот на работниот дел од посетата на Лондон за учество на Инвестицискиот Самит за Западен…

Повеќе
Categories: Вести, Изјави, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Османи: Македонските дипломати засега остануваат во Киев

  Македонската амбасада во Украина засега продолжува да работи и дипломатите остануваат во Киев, но нивните семејства неделава ќе се…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија

Русија прогласи македонски дипломат за “персона нон грата”

  В.Д. амбасадорката на Република Северна Македонија во Руската Федерација, Оливера Чаушевска-Димовска денеска била повикана во Министерството за надворешни работи…

Повеќе