Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Шекеринска во Турција: Потпишување петгодишен Договор за воено-финансиска соработка

  Министерката Радмила Шекеринска денеска е во еднодневна посета на Република Турција, каде ќе има средба со министерот за национална одбрана Хулуси Акар, на која во име на владите на двете земји ќе потпишат петгодишен Договор за воено-финансиска соработка. Договорот предвидува годишна алокација на финансиски средства од Турција за Северна Македонија, кои ќе се користат […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Шекеринска се повлекува од потпретседателското место во СДСМ

  Министерката за одбрана и актуелен потпретседател на СДСМ, Радмила Шекеринска, денеска соопшти дека нема да се кандидира за заменик претседател на СДСМ по Конгресот на партијата во мај. – Добив прашање од мојата Општинска организација дали сум кандидат, кажав дека не сум, затоа што сметам дека и СДСМ и политичката сцена на Република Северна […]

Вести Македонија

Шекеринска во САД на средби во Пентагон и Белата куќа

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска престојува во работна посета на САД, каде следните денови ќе има средби со високи претставници во Пентагон и Белата куќа, со сенатори, конгресмени и НАТО дипломати. Шекеринска, како што соопшти Министерството за одбрана, ќе има воведно излагање на Конференцијата на НАТО за градење интегритет на тема „Градење на способни […]

Вести Македонија Ударни вести

СДСМ и ДУИ вечерва ќе го објават името на консензуалниот кандидат

СДСМ и ДУИ веќе постигнале договор за консензуален кандидат за претседател, но вечерва ќе се одржи и конференција на која ќе се објави името на кандидатот. Во текот на денот ќе се одржи и средба со ДПА и „Алтернатива“ и ако овие две партии се договорат да застанат зад истата коалиција, тогаш и нивните лидери […]

Вести Македонија Ударни вести

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Шекеринска, Димитров и Османи

Прес-конференција во Владата на вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи, вицепремерката и министер за одбрана Радмила Шекеринска и министерот за надворешни работи Никола Димитров.