Вести Македонија Ударни вести

Мицкоски доби две тужби за клевета: против СДСМ и против Љупчо Ристовски од Интегра

  Основниот граѓански суд во Скопје ги усвои тужбите на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за клевета. Мицкоски на суд ја доби правната битка против СДСМ и Љупчо Ристовски од Интегра. Според судот, објава во која СДСМ напишале дека „Антизападниот пион Христијан Мицкоски е продолжена рака на криминалецот Никола Груевски“ согласно членот 6 од Законот […]

Вести Македонија Ударни вести

Судот ја одби тужбата на Апасиев против новинарите

  Денеска во Основниот Кривичен суд во Скопје беше објавена пресудата со која се ослободуваат од обвинение новинарите Мери Јордановска и Предраг Петровиќ од „А1он“. Оваа пресуда следи по претходно доставената приватна тужба на пратеникот и лидер на политичката партија „Левица“ Димитар Апасиев кој ги тужеше новинарите за „неовластено објавување на лични записи“ според член 148 […]

Вести Македонија

Груевски ја повлече тужбата за клевета за Заев со која бараше половина милион евра

Утре нема да се одржи судско рочиште за тужбата за клевета и навреда од бегалецот Никола Груевски против премиерот Зоран Заев, потврдија од судот за „Макфакс“.Причина е тоа што Груевски преку адвокат во меѓувреме ја повлекол тужбата против Заев за неговата изјава за случајот „Македонска банка“. Од Основниот суд Скопје 2 за „Макфакс“ велат: „Тужителот преку […]