Вести Македонија Ударни вести

Спасени 5 лица од едрилица во Охридското Езеро, откако изгубиле контрола поради невреме

    Постапувајќи по пријава дoбиена вчера околу 19 часот, во СВР Охрид дека во водите на Охридското Езеро, сопственик на пловен објект-едрилица, на која покрај него се превезувале уште четири лица, изгубил контрола поради невремето и поради кршење на крмен лист, полициски службеници на Полициската станица за граничен надзор„Охридско Езеро” веднаш излегоа на терен […]

Вести Македонија Ударни вести

Координативен состанок на градоначалниците и Штабот за спасување и заштита на Градот Скопје

  Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска денеска одржа координативен состанок со градоначалниците на сите скопски општини и директорите на градските јавни претпријатија, поради силното невреме кое вчера го зафати Скопје, како и во врска со најавите за нови временски непогоди во скопската котлина деновиве.   На состанокот на кој беше дискутирано за моменталната ситуација […]

Вести Македонија Ударни вести

Екипите на ЈП Паркови и зеленило продолжуваат со расчистување на последиците од вчерашното невреме

  По вчерашното невреме екипите на ЈП Паркови и зеленило интервенираа со ангажирање на 100 работници и механизација од 7 камиони и 2 платформи. Екипите работеа до 2 часот наутро при што беа расчистени 34 локации со паднати дрвја и 17 паднати големи гранки.     Во текот на вчерашниот ден од 17 до 24 […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Герасимовски: Цела вечер службите се на терен, со чистењето продолжуваме и денес

  Службите на Општина Центар изминатото деноноќие се на терен, ги расчистуваат паднатите дрвја и гранки и на одредени локации ги санираат штетите настанати од вчерашното невреме кое го зафати Скопје. Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски, веднаш по невремето излезе на терен и заедно со службите, вршеше увид и помагаше при расчистувањето.     […]

Вести Македонија Ударни вести

Екипите на ЈП Паркови и зеленило го расчистуваат градот од паднати дрвја и гранки

  Екипите на ЈП Паркови и зеленило по попладневното невреме кое го зафати Скопје веднаш излегоа на терен заради расчистување на паднати гранки и дрвја и овозможување на нормално функционирање на градот.     Досега се пријавени  над 40 локации на кои е побарана наша интервенција но од час во час стигнуваат и нови пријави. Се случува на една локација да  има паднати  повеќе дрвја и гранки така што бројот […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Арсовска: Сите екипи се на терен, се интервенира на сите локации, штетите се санираат

  Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, раководеше со итниот теренски состанок на Штабот за заштита и спасување на Град Скопје, по силното невреме кое во изминатите неколку часа го зафати Скопје, проследено со обилни врнежи од дожд, силен ветар и наноси на лисја и отпад и предизвика поплави на повеќе места низ градот. Во […]

Вести Изјави Македонија

Герасимовски: Граѓаните да пријавуваат штети од невреме на бројот 112

  Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски, веднаш по невремето што го зафати Скопје викендов, излезе на терен и заедно со припадниците на МВР изврши увид на неколку локации во Општина Центар каде граѓаните имаа пријавено штети. Паднат е лим од покрив на улица „Црвена Вода“, кој оштетил неколку возила кои биле паркирани во непосредна […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Големо невреме во Македонија

  Силен дожд проследен со ветар и грмотевици и со град денеска зафати делови од земјава, поплавувајќи улици, а во Скопје делови од градот останаа без струја повеќе од еден час.     Како што соопштија од Центарот за управување со кризи превентивената препорака, односно апелот до граѓаните за внимателност заради силно локално невреме и […]

Вести Свет

Страшно невреме ја погоди Турција – 6 жртви и 44 повредени

  Силното невреме што вчера ја зафати Турција, однесе 6 жртви, а има и 44 повредени. Од силниот ветер и бурата летале покривите од куќите и зградите, се корнеле дрвја од силниот ветер, кој оштетил стотици автомобили во регионот на Мармара.      ТРТ објавуви дека само во Истанбул ветерот откорнал 33 покриви, 192 дрвја, […]