Вести Изјави Свет Ударни вести

Петков: Корупцијата е најдобриот инструмент на Москва за влијание на Балканот

  Корупцијата е најдобриот инструмент на Москва за влијание на Балканот, вели бугарскиот премиер Кирил Петков во интервју за британскиот весник „Тајмс“, а чии најважни поенти ги пренесува Медиа Пул. За време на краткиот премиерски мандат, Петков вели дека успеале да ја ограничат корупцијата на локално ниво во Бугарија, но и откриле дека имале поголем непријател, а тоа […]

Вести Изјави Свет Ударни вести

Петков: Разговорите помеѓу Софија и Скопје продолжуваат

  Бугарскиот премиер Кирил Петков изјави дека разговорите меѓу владите на Северна Македонија и Бугарија продoлжуваат, но ги отфрла тврдењата дека ќе биде потпишан конкретен договор во тек на посетата на бугарската делегација на Северна Македонија на 22 мај, објави БГНЕС. Тој, стои во објавата, исто така уверил дека продолжуваат разговорите меѓу двете влади. – […]

Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

Ковачевски-Петков: Правиме сериозни чекори напред, имаме причини за оптимизам

  Премиерот Димитар Ковачевски на маргините на вонредниот Самит на НАТО во Брисел се сретнал со бугарскиот колегата Кирил Петков. “На маргините на Вонредниот Самит на НАТО се сретнав со колегата Петков. Взаемно изразивме задоволство од динамиката на билатералната соработка меѓу Република Северна Македонија и Република Бугарија преку работните групи кои се остваруваат во тековниот […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Средба на претседателот Пендаровски со бугарскиот премиер Петков

  Претседателот Стево Пендаровски на маргините на Минхенската безбедносна конференција оствари кратка средба со претседателот на Владата на Република Бугарија, Кирил Петков. Соговорниците дискутираа за динамиката на работните групи, продуктивноста на тој план и можностите за пробив на европската агенда, кој би значел заеднички успех. Претседателот Пендаровски порача дека пробивот на европскиот пат е неопходен […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Заедничка владина седница на Македонија и Бугарија во Софија

  Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во резиденцијата „Бојана“, каде што ги пречека премиерот Кирил Петков и министрите во Владата на Република Бугарија, по што започна пленарната сесија на заедничката меѓувладина седница со која копретседаваат двајцата премиери.     Во своето […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Премиерите Ковачевски и Петков положија цвеќе на спомениците „Св. Кирил и Методиј“ и на „Св. Климент и Св. Наум Охридски“

  Премиерот на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, заедно со премиерот на Република Бугарија, Кирил Петков положија цвеќе на спомениците на „Св. Кирил и Методиј” и на „Св. Климент и Св. Наум Охридски” во центарот на Скопје.     Двајцата премиери заеднички оддадоа почит на делата на сесловенските просветители Светите браќа Кирил и Методиј и на Св. […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Со државна церемонија премиерот Ковачевски го пречека премиерот Петков

  Со државна церемонија пред платото на Владата, претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, го пречека премиерот на Република Бугарија Кирил Петков кој пристигна во еднодневна официјалната посета на нашата земја.     Премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков ќе одржат тет-а-тет средба, на која се очекува да се дискутира за важноста […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Како Левица го пречека Петков: “Добредојдовте „администратори“ на Цар Борис”

  Пратеникот и лидер на партијата Левица Димитар Апасиев на својот профил на Фејсбук напиша:     “ДОБРЕДОЈДОВТЕ АДМИНИСТРАТОРИ НА ЦАР БОРИС” Соодветен герила-пречек на новиот бугарски премиер, од страна на специјалните единици на Црвената младина на Левица. #МамуВиИбамВрховистичко      напиша Димитар Апасиев од Левица на својот фб профил.       Полицијата, во моментов, […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Бугарскиот премиер Кирил Петков пристигна во Скопје

  Бугарскиот премиер Кирил Петков за првпат ќе престојува во посета на Скопје. Тој беше пречекан на скопскиот аеродром од министерот за надворешни работи Бујар Османи.     Петков со него предводи висока владина делегација, а покрај средбата со новиот македонски премиер Димитар Ковачевски, ќе оствари повеќе средби и со други политички лидери. Посетата, како […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Премиерот Заев му честиташе на Кирил Петков за изборот за премиер на Бугарија

  Премиерот Заев му го честиташе изборот на Кирил Петков за претседател на Министерскиот совет на Република Бугарија.   “Во телефонскиот разговор на премиерот Петков му посакав успешен мандат и остварување на сите приоритети утврдени во програмата на неговата Влада, а со цел добробит и просперитет на бугарската држава и бугарските граѓани.   Во разговорот […]