Вести Македонија Став Ударни вести

ВМРО-ДПМНЕ: Заев заборави на ужасот во Тетово, сака да заборавите и вие

  “Заев заборави на ужасот во Тетово, сака да заборавите и вие. Прашањето е дали ќе му заборавите, дали ќе му дадете повторно апсолутна власт и дали тој ве направи среќни и дали направи да живеете поубаво? Четири дена Заев го нема во јавност. Не излегува, се крие од народот, затоа што бега од одговорност. […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ВМРО-ДПМНЕ: Оставката на Венко Филипче не е доволна, потребна е оставка од Заев

  “Оставката на Венко Филипче не е доволна, потребно е оставка на Зоран Заев кој е централниот дел на пирамидата на нефункционирањето на системот. Само оставка на Заев ќе гарантира независна и објективна истрага. 15 животи згаснаа во институција за чија безбедност е должна и одговорна државата. Заев да не се крие позади оставката на […]

Вести Македонија Ударни вести

Осум нови кандидати за градоначалници предложени од ВМРО-ДПМНЕ

  ВМРО-ДПМНЕ на последната седница на Извршниот комитет и Централниот комитет донесе одлука за повеќе кандидати за градоначалници на општините. Партијата се водеше од принципите за чесност, транспаретност, работливост и согласно со мислењето на членството и граѓаните. Огромно мнозинство на граѓани се определија за поддршка на нови и некомпромитирани имиња за градоначалници кои ги предлага […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од министерот Филипче

  Венко Филипче нема одговор на ниту едно прашање кое што ја интересира јавноста и кое што му се поставува цел ден, но во едно е сигурен и знае единствено дека нема да поднесе оставка. Воедно тој не знае дали чувствувал морална одговорност и ќе го чекал извештајот на Оливер Спасовски. Oна што првенствено сакаме […]

Вести Македонија Став Топ теми Ударни вести

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува логото за одбележување 30 години самостојност

  Денеска ВМРО-ДПМНЕ излезе со реакција, по повод логото за 30 годишнината од осамостојувањето на Република Северна Македонија.     “Како комисија за култура на ВМРО – ДПМНЕ најостро го осудуваме изборот на лого за одбележување на 30 годишнината од осамостојувањето на Република Македонија. Предложеното идејно решение не претставува ништо друго, освен брутално сквернавење на […]

Вести Македонија Ударни вести

ВМРО-ДПМНЕ вечерва ќе слави роденден со нова политичка стратегија “Македонија за сите луѓе”

  ВМРО-ДПМНЕ, вечерва во Античкиот театар во Охрид ќе го одбележи својот 31. роденден. Од партијата најавија дека свои обраќања ќе имаат генералниот секретар Ѓорѓија Сајкоски и лидерот на партијата Христијан Мицкоски, кој ќе промовира нова политичка стратегија – „Македонија за сите луѓе“. Ќе бидат промовирани и поинакви партиски обележја, во кои, освен стандардната црвена […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ВМРО-ДПМНЕ од утре со блокади во Скопје и 10 градови во Македонија

  ВМРО-ДПМНЕ од утре започнува со блокади на крстосниците во Скопје и во десет други градови низ земјава. Блокадите ќе траат секој ден од 15 до 17 часот, најавувија од партијата. Со блокадите опозициската партија сака да ја принуди власта јавно да соопшти за што преговара со Бугарија и какви отстапки се нудат. Од Владата […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ВМРО-ДПМНЕ: Лукаревска, Николовски и Филипче не се нови ликови

  “Сања Лукаревска која ги штити фирмите на Заеви, Николовски кој наместо криминал брка путер и Филипче, кој во пандемија се фати за провизии, не се нови луѓе”, се наведува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ по 26 Конгрес на СДСМ. “Фирмите на Заеви секој квартал се во врвот на листата на должници за ДДВ, и не […]

Вести Македонија

ВМРО-ДПМНЕ ФАБРИКУВА НЕПОСТОЕЧКИ АФЕРИ

Неспособна да одговори на секојдневното одобрување и поздравување од странана граѓаните на проектите на Град Скопје реализирани за само 3 години, ВМРО-ДПМНЕ фабрикува непостоечки афери. ВМРО-ДПМНЕ 30 години говореше за воведување на трамвај во Скопје, но тоа никогаш не се случи. За разлика од ваквите лажни ветувања, Град Скопје годинава го започна воведувањето на БРТ […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ВМРО-ДПМНЕ: Кој од врвот на власта ги спаси нарко босовите од Грчец и Арачиново?!

  “Кој од врвот на власта ги штити наркобосовите од Грчец и Арачиново?”, прашуваат од ВМРО-ДПМНЕ во денешното соопштение. “Кој е кртот, не е вистинското прашање! Акцијата е изминирана во корен, тоа не го издал некој службеник, туку висок функционер. Рибата смрди од главата! Вистинското прашање кој од врвот на власта си ги спасил извршителите […]