Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Бебето Бехра, родена со 665 грама заминува дома со 2.190 грама

  По 67 дена поминати на Универзитетската Клиника за гинекологија и акушерство – Скопје, со престој на неонатолошките интензивни одделенија, предвремено роденото женско бебе денеска заминува дома во добра општа состојба и со уреден наод на виталните функции.         Бебето беше родено на 8 октомври, предвремено во 29-та гестациска недела, со екстремно […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Филипче: Многу млади изгубени животи, неизмерна тага и болка

  Веста за страшната трагедија што се случи во Бугарија не потресе сите, изјави министерот за здравство, Венко Филипче. Многу млади изгубени животи, неизмерна тага и болка за семејствата до кои изразувам сочувство. Утрово во болницата во Софија ги посетив патниците кои ја преживеаја страотната сообраќајка. Во разговор со колегите од Клиниката, пациентите се згрижени, […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Филипче: Уставот гарантира дека јавното здравје е пред сѐ

  Министерството за здравство и Комисијата за заразни болести, сите релевантни експерти од овие области, кои тргнуваат од принципите на медицината и епидемиологијата стојат позади мерките. Тие се неопходни да се задржи релативно мирната епидемилошка состојба во држатава, истакна министерот за здравство д-р Венко Филипче, во денешното гостување во вестите на Канал 5 телевизија. Овие […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Нови предлог мерки за невакцинираните вработени во јавниот сектор и здравствени работници

  На денешниот состанок на Комисијата за заразни болести беше донесена одлука за нови мерки, која ќе биде предложена до Владата на Република Северна Македонија. Министерот за здравство д-р Венко Филипче на денешната прес-конференција изјави дека оваа одлука е донесена со консензус, од страна на сите членови на Комисијата, а врз основа на епидемиолошката состојба […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Со две дози на вакцина против КОВИД-19 дозволен влез во објекти и на настани

  Почнувајќи од денес за влез во објекти и настани, каде до сега можеше да се влезе и со една доза примена вакцина, потребно е граѓаните да приложат сертификат/потврда за примени две дози на вакцина против КОВИД-19 или сертификат/потврда за прележан КОВИД-19 во последните 45 дена, сметајќи од денот на оздравувањето, соопшти министерот за здравство, […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Деветгодишниот Никола е првиот донор на матични клетки со што ја спаси својата сестра Ана Марија

  “Ана Марија и нејзиниот мал брат Никола се деца за восхит! Ова деветгодишно весело момче што сака да биде фудбалер, е првиот донор на матични клетки во нашата земја со што ја спаси својата сестра”.     “На Ана Марија и беше извршена трансплантација на коскена срцевина и таа ја победи опасната болест. Ова […]

Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

Филипче: Вакцините штитат од тешка форма на болеста, од хоспитализации и смртен исход

  Ефикасноста на вакцините против Ковид 19, ја потврдуваат многу анализи. Вакцините штитат од тешка форма на болеста, од хоспитализации и смртен исход. Анализите на Министерството за здравство утврдија дека меѓу 79% и 81% од хоспитализираните пациенти со Ковид, се невакцинирани, изјави министерот Венко Филипче. Истражувањето на Цивика мобилитас, потврдува дека во последните три и […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Филипче: Европскиот ден на органодонорството е посветен на сите семејства кои донираа органи од своите блиски

  Денеска по повод Европскиот ден на органодонорството се одржа настан за подигнување на свесноста за значењето на донирањето на органи и ткива, како и донирањето на коскена срцевина, како начин на лекување и спасување човечки животи. Настанот е посветен на сите семејства кои донираа органи од своите блиски, како и на донаторите на коскена […]

Вести Македонија Ударни вести

Први процедури на аблација на преткоморна фибрилација изведени на УК за Кардиологија

  Во периодот од 7 до 8 октомври 2021 година на УК за Кардиологија, за првпат во Република Северна Македонија беа направени процедури на радиофреквентна аблација на преткоморна фибрилација со помош на 3Д мапинг систем од страна на експерти аритмолози-електрофизиолози, со сто отстотна успешност.       Медицинскиот термин преткоморната фибрилација (ПФ), всушност претставува аритмија […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Брачен пар од Холандија веќе 30 години, преку донации помагаат во здравството

  “Денеска ме посетија Кеес и Јохана, брачен пар од Холандија кои преку нивната фондација „Воздух за Преспа“ веќе триесет години, преку донации помагаат во здравството”, изјави министерот за здравство Венко Филипче.   “Донираа лекови во вредност од 10.000 евра, а во изминативе години имаат донирано санитетско возило, апарати за лабораторија, апарати за физикална медицина, […]