Вести Изјави Македонија Ударни вести

Гир: Слободата на медиумите и изразувањето е темелна вредност на ЕУ

  Слободата на медиумите и изразувањето е темелна вредност на ЕУ и камен темелник на демократијата, изјави денеска Евроамбасадорот Дејвид Гир.  Гир, кој денеска заедно со амбасадори од други земји членки на ЕУ е во посета на Охрид, не сакаше да го коментира кратењето на буџетот на Медиумската информативна агенција (МИА), поради што се преземени […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Медиумската промоција на МНР со јавни пари е спротивна на забраната за владини кампањи

  Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), реагира на постапката на Министерството за надворешни работи, кое преку претходно спроведена јавна набавка, инвестира средства на граѓаните за кампањи во приватни медиуми за промоција на претседавањето со ОБСЕ. Според јавно достапните информации МНР ќе потроши околу 100.000 евра за промотивни активности поврзани со претседавањето на Македонија со […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Медиумско присуство на настани со 2 вакцини или потврда за прележаност на КОВИД-19

  Владата на вчерашната седница донесе одлука за усогласување на постоечкиот Протокол за организирање на настани со медиумско присуство. Со овие измени, за влез на настан во отворен или затворен простор, задолжително е поседувањето сертификат за примени две дози вакцина или потврда за прележаност на КОВИД-19 до 45 дена од денот на прележувањето. Ова усогласување […]

Вести Македонија Ударни вести

ЗНМ и СЕММ го претставија Регистарот на професионални онлајн медиуми

  Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) денеска го објавија регистарот на професионални онлајн медиуми, кој има 70тина членки. „Процесот е резултат на поширока дебата за потребата од адресирање на проблемите во сферата на работењето на онлајн медиумите, при што нашите две организации имаа активна улога, […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Грчките медиуми за вчерашното обраќање на Димитров во Брисел

„Димитров: Ние сме Македонци и ќе говориме македонски јазик“; „Димитров оптимист за резултатот од референдумот во Скопје“; „Димитров: Референдумот ќе ја одреди иднината на Македонија“; „Димитров за Договорот од Преспа: Историска можност да се затвори едно тешко прашање“; „Димитров во ЕУ: Ќе бидеме Македонци и ќе говориме македонски јазик“; „Димитров пред европскиот парламент: Јас сум […]

Вести Свет

Светските медиуми не покажаа интерес за изрекувањето на пресудата за Ратко Младиќ

Интересот на светските медиуми за воените злосторства во Босна и Херцеговина беше во втор план поради политичката криза во Зимбабве. Изрекувањето на пресудата за командантот на силите на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ, кој денеска е осуден на доживотен затвор, не беше главна вест во светските медиуми. Интересот на светските медиуми за воените злосторства во […]

Вести Изјави Македонија

Манчевски: Порталите треба да имаат уредник и да не се во сопственост на офф-шор компанија

  Владата не смее да биде моторот на реформите во медиумската сфера и за предлог-законот за аудио и аудиовизуелни услуги, изјави денеска министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, во воведниот говор на 13. Kонференција „Е-општество“, организирана од Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“. Министерот рече дека тука има голем етички проблем до каде е […]