Вести Изјави Македонија Став Ударни вести

ДС: Наместо едно општество за сите, цела држава за ДУИ

  ДУИ КАКО КОЗА НОСТРА И НДРАНГЕТА, АМА ОД ПОЗИЦИЈА НА ВЛАСТ Генералниот секретар на Демократскиот сојуз Зоран Димитровски вчера гостуваше во „Само интервју“ на Канал 5 ТВ. Ова се акценти од неговото интервју. “ДУИ создаде атмосфера во државата на недопирливост на нивната политичка елита. Јас правам споредби со Коза Ностра и Ндрангета во Италија. Но, […]

Вести Македонија Ударни вести

Заменик-министерот за локална самоуправа Зоран Димитровски поднесе оставка

  Генералниот секретар на Демократскиот сојуз, Зоран Димитровски, денеска до претседателот на Владата Димитар Ковачевски поднесе оставка на функцијата заменик-министер за локална самоуправа.     Причините за оставката се наведени во соопштението од Седницата на Централниот совет на Демократскиот сојуз, одржана на 13.02.2023, откако беше одлучено да не се поддржи реконструкцијата на Владата на Република […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Демократски сојуз: Неуспешен обид на ВМРО-ДПМНЕ за политичка дискредитација

  Демократскиот сојуз на денешната прес конференција ги презентираше фактите во врска со обвинувањата од страната на ВМРО-ДПМНЕ. Зоран Димитровски, генерален секретар на ДС, мегу другото нагласи:  ‘’На денешната прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ, изнесени се дрски лаги и конструкции во врска со работењето на претпријатието „Градски паркинг“ под раководство на Борче Јакимовски, кадар на Демократскиот сојуз. […]