Вести Свет Топ теми Ударни вести

Путин упати нуклеарно предупредување до Западот

  Рускиот претседател Владимир Путин денеска упати нуклеарно предупредување до Западот, со тоа што го суспендираше го билатералниот договор СТАРТ за контрола на нуклеарното вооружување, објавувајќи дека новите стратешки системи се ставени на борбена должност и предупредувајќи дека Москва може да продолжи со нуклеарните тестови, пренесе Би-би-си. За време на говорот до нацијата, речиси една година […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Путин нареди делумна мобилизација

  Рускиот претседател Владимир Путин во денешното телевизиско обраќање изјави дека наредил делумна мобилизација во земјата која стартува денеска. “Нагласувам дека се работи за делумна мобилизација. Мобилизацијата започнува денеска, 21 септември. На Русите кои се мобилизирани ќе им бидат дадени сите поволности и гаранции, a мобилизираниот персонал ќе добие и дополнителна обука. „Ќе ги искористиме […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Путин и Ердоган денеска на средба во Сочи

  Претседателите на Русија и Турција, Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган, ќе разговараат денеска во Сочи за енергетиката и за проширување на трговско – економските врски, соопшти Кремљ. „Согласно договорите постигнати на билатералниот состанок на претседателите во Техеран на 19 јули, планирано е детално да се разговара за темата руско – турска мултилатерална соработка, […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Американскиот сенат го осуди Путин како воен злосторник

  Сенатот на САД едногласно донесе резолуција со која рускиот претседател Владимир Путин се осудува како воен злосторник, пренесува Дојче веле. Длабоко поделениот Конгрес на САД покажа единство во случајот на Владимир Путин и едногласно ја поддржа резолуцијата со која рускиот претседател се осудува како воен злосторник. Освен тоа, резолуцијата ги осудува и Руската Федрација, […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Зеленски бара директни разговори со Путин

  Украинскиот претседател Володимир Зеленски побара директни разговори со рускиот претседател Владимир Путин. „Нашата делегација има јасна задача – да стори сѐ за да се одржи средба на двајцата претседатели“, изјави Зеленски во видео обраќање во текот на изминатата ноќ. Тој нагласи дека тоа е средба на која сите чекаат и, иако тој пат е […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Путин го потпиша указот за признавање на независноста на проруските региони во Украина

  Рускиот претседател Владимир Путин синоќа во телевизиско обраќање до нацијата ја образложи одлуката според која го призна суверентитетот на т.н. Доњецка Народна Република и т.н.Луганска Народна Република во Украина, кои не се признаени од ниту една членка на ОН. “Приклучувањето на Украина во НАТО е директна закана за безбедноста на Русија”, рече Путин во […]

Вести Свет Ударни вести

Вистиномер: Орбан ќе оди во Москва по руски гас

  Унгарскиот премиер Виктор Орбан за 1 февруари ја закажа официјалната посета на Москва, каде што планира да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин, јавува Радио Слободна Европа на македонски јазик. Причина за посетата на Русија е барањето на Унгарија за дополнителни количества на природен гас, пренесува Мета.мк Орбан во денешното интервју за унгарските медиуми рече дека […]