Categories: Вести, Изјави, Македонија, Став, Ударни вести

Пендаровски: Не смееме да се враќаме назад, граѓаните сакаат убав живот дома

“Со договорите што ги постигнавме, на долг рок ја загарантиравме иднината на Македонија. Влеговме во НАТО и ги отворивме вратите…

Read More
Categories: Вести, Изјави, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Пендаровски: Имаме капацитет да ја доизградиме државата по европски терк

“Верувам дека ако работиме чесно и одговорно, грижејќи се за целото општество, имаме капацитет да си ја доизградиме државата по…

Read More
Categories: Вести, Изјави, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Пендаровски: Нека ни е честит 8 Април – Меѓународниот ден на Ромите

Претседателот Стево Пендаровски по повод Меѓународниот ден на Ромите ‒ 8 Април, упати честитка до припадниците на ромската заедница во Република Северна Македонија.…

Read More
Categories: Вести, Изјави, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Честитка од претседателот Пендаровски по повод католички Велигден

  Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Претседателот Пендаровски прими делегација од Советот на Европа за набљудување на изборите 2024

  Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими делегацијата на ад-хок комисијата на Парламентарното собрание на Советот на Европа за набљудување…

Read More
Categories: Вести, Македонија

Пендаровски ги прифати барањата на ДОМ за заштита на животната средина и климата

  Од страна на ДОМ беше искажано задоволство од одлуката на Претседателот Пендаровски да го прифати барањето на ДОМ за непотпишување…

Read More
Categories: Вести, Изјави, Македонија, Ударни вести

Пендаровски: Вистинска родова еднаквост во секој сегмент од општеството

  “Чест ми е да ве поздравам на оваа регионална конференција посветена на родот и безбедноста организирана од ОБСЕ и…

Read More
Categories: Вести, Изјави, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Пендаровски ја официјализираше својата кандидатура за претседател 2024

  Претседателот Стево Пендаровски ја официјализираше својата кандидатура за втор мандат и упати повик до граѓаните да му дадат поддршка.…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Претседателот Пендаровски на завршниот настан „Иднината почнува дома“

  Претседателот Стево Пендаровски вчеравечер присуствуваше на завршниот настан „Иднината почнува дома“, на којшто беа доделени признанија на триесет и двајцата номинирани личности, кои…

Read More