Вести Македонија Ударни вести

Орден за воени заслуги за Трајан Гоцевски, Логистичката база на АРМ и Организацијата на резервни офицери

  Претседателот и Врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски, денеска се обрати на централната свеченост, што по повод 18 Август – Денот на Армијата на Република Северна Македонија и јубилејот „30 години Армија“, се одржа во касарната „Илинден“ во Скопје.     Во рамки на централната свеченост, претседателот Пендаровски ги одликуваше првиот министер за […]

Вести Македонија Ударни вести

Пендаровски по повод Европскиот ден на сеќавање за холокаустот врз Ромите

  Претседателот Стево Пендаровски по повод 2 август – Европскиот ден на сеќавање за холокаустот врз Ромите ја упати следната порака:   „Сеќавајќи се и оддавајќи почит на милионите жртви во Втората светска војна, не смееме да заборавиме и на над 4300 деца, жени и мажи Роми, погубени во нацистичкиот логор во Аушвиц-Биркенау. Во тој […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Чествување на Илинден: Претседателот Пендаровски положи цвеќе пред Споменикот на паднатите борци од НОБ

  По повод чествувањето на 2 Август, Илинден – Денот на Републиката, претседателот Стево Пендаровски положи цвеќе пред Споменикот на паднатите борци од НОБ во Алејата на великаните на градските гробишта во Бутел.     Претходно претседателот Пендаровски оддаде почит и се поклони на гробот на првиот претседател Киро Глигоров, на гробот на генерал Михајло […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Интервју на претседателот Пендаровски за „Фокус“

  Во интервју за „Фокус“, претседателот Пендаровски изразува загриженост поради националистичката реторика, но и предупредува дека многу поголем проблем од меѓуетничките односи се поделбите во македонското ткиво. ФОКУС Вие го поддржавте „француски предлог“ на малку повоздржан начин, велејќи дека дали тој ниту е дебакл, ниту триумф. Откако предлогот е веќе усвоен и почна да се имплементира, […]

Вести Македонија Ударни вести

Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваниот Апостолски Нунциј, надбискупот Лучано Суриани

  Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на надбискупот Лучано Суриани, новоименуван Апостолски Нунциј на Светиот Престол за Република Северна Македонија, со седиште во Софија.     На свечената церемонија претседателот Пендаровски изрази задоволството од успешниот развој на билатералните односи меѓу Република Северна Македонија и Светиот Престол, оценувајќи ги како одраз на меѓусебно разбирање и […]

Вести Изјави Македонија Статуси Топ теми Ударни вести

Пендаровски: Скопје сè уште живее со споменот за настраданите во катастрофалниот земјотрес

  Денеска се одбележуваат 59 години од земјотресот, кој на 26 јули 1963 година, во 5 часот и 17 минути, катаклизмично го сруши Скопје. “Скопје сè уште живее со споменот за настраданите во катастрофалниот земјотрес од 1963-та.   Оваа незаборавна трагедија е потсетник дека најважна е нашата безбедност и дека само заеднички можеме да ја […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Пендаровски на “Охридско лето”: Да уживаме во уметноста, во благородното и во убавото

  Претседателот Стево Пендаровски вчеравечер се обрати на свеченото отворање на 62. издание на меѓународниот фестивал „Охридско лето“, кој традиционално се одржува под покровителство на претседателот на државата.     “Постои еден цитат од Франц Кафка што ја опишува најголемата човекова дилема за сопственото постоење, во којшто се вели: „Сите уметности ѝ служат на најголемата […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски за “Етнос”: Мали се шансите да се обезбеди дво-третинско мнозинство за промена на Уставот

  Претседателот Стево Пендаровски во интервју за грчкиот весник Етнос укажува дека Русија продуцира исклучително сериозни хибридни закани кон целиот Балкански регион, особено политичка пропаганда и кампања на дезинформации. „Во Северна Македонија, нивната комплексност и интензитет се исти како оние во 2018 година, за време на референдумот по Договорот од Преспа. Немам целосни сознанија за […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Пендаровски: Да се протестира достоинствено и без насилство

  Неприфатливо е користење на насилство и поттикнување насилство во политички цели. Настанот кој се случи вчера во Скопје не смее да се повтори, бидејќи нема ништо позначајно од мирот и безбедноста на сите граѓани, изјави претседателот Пендаровски. Упатувам апел до сите организатори на протестите, кои овие денови се одвиваат во Северна Македонија, да преземат […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски-Мишел: Прифаќањето на францускиот предлог ќе овозможи отворање на првата фаза од пристапните преговори

  Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел, кој престојува во еднодневна посета на Република Северна Македонија. На средбата се разговараше за актуелните политички случувања во Северна Македонија, за предизвиците во однос на европските перспективи на земјава и за предлогот на ЕУ за почеток на пристапните преговори со Европската […]