Вести Свет Топ теми Ударни вести

Во Москва се одржува парада за Денот на победата (ВО ЖИВО)

  По повод 77-годишнината од завршувањето на Втората светска војна, на Црвениот плоштад во Москва се одржува Парадата на Победата.     На маршот се вклучени 33 парадни единици со над 10.000 лица. Механизираната колона ќе има 131 вооружен систем. Паради ќе се одржат и во 28 руски градови, а на нив ќе учествуваат околу […]

Вести Свет Ударни вести

Генералниот секретар на ОН Гутереш во Москва, бара прекин на огнот

  Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска, како што е најавено, ќе ја посети Москва на средба со рускиот претседател Владимир Путин, со надеж дека ќе разговара за тоа што може да се направи за да се постигне мир во Украина, пренесува РСЕ. Тој вчера престојуваше во Анкара каде што беше примен од претседателот […]

Вести Свет Ударни вести

Москва негодува поради протерување руски дипломати од Германија

  Русија најави остра реакција на протерувањето на руски дипломати од Германија. Протерувањето беше реакција на злосторствата во украинскиот град Буча, пренесува Дојче веле. „Ќе одговориме на овој злонамерен акт на германската политичка машина“, соопшти Министерството за надворешни работи во Москва во врска со протерувањето руски дипломати. Руската амбасада во Берлин на Телеграм напиша: „Неосновано […]