Вести Македонија Ударни вести

Османи во Украина на средба со Стефанчук

  По средбата со претседателот на Украина Володимир Зеленски, министерот Османи на која ја изрази својата поддршка за украинската Влада, во рамки на посетата на Украина оствари средба и со Руслан Стефанчук, претседател на Врховната Рада на Украина.     Во рамки на средбата, Османи ја реафирмираше позицијата дека Русија, со воената агресија врз Украина, […]

Вести Македонија Свет Ударни вести

Џафери до Стефанчук: Ова се злодела на Русија, а ние ќе се приклучиме кон обнова на Украина

  Република Северна Македонија безрезервно се приклучи кон сите рестриктивни мерки преземени од меѓународната заедница кон Руската федерација и тоа ќе продолжи и понатаму да го прави, изјави претседателот на Собранието Талат Џафери, на средбата со претседателот на Врховната рада на Украина Руслан Стефанчук.     “Истовремено, Република Северна Македонија се приклучи кон иницијативата на […]