Вести Македонија

Санкционирани 41 автобуси што вршат превоз на ученици

  Во текот на вчерашниот ден, во периодот од 06.00 до 16.00 часот на територијата на РС Македонија спроведена е акциска контрола на возила што вршат јавен превоз на ученици.   При контролата констатирани се 41 сообраќаен прекршок.   Сообраќајните контроли за зголемување на безбедноста на учениците од дома до училиште и од училиште кон […]

Вести Свет Ударни вести

УНИЦЕФ: Уште 4 милиони деца втурнати во сиромаштија

  Војната во Украина и зголемувањето на трошоците на живот како резултат на тоа, турна уште четири милиони деца во сиромаштија во Источна Европа и Централна Азија во последните месеци, се предупредува во студија на УНИЦЕФ. Во тие региони, „војната во Украина и зголемената инфлација турна уште четири милиони деца во сиромаштија, што претставува зголемување […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Од понеделник вакцинација на деца од 12 до 16 години исклучиво со Фајзер

    Започнувајќи од понеделник, 12. јули, вакцинацијата во државата ќе се одвива без закажување на термини. Започнува и теренската вакцинација којашто ќе се врши преку Здравствените домови, а во денешната изјава за медиуми, министерот за здравство д-р Венко Филипче најави дека ќе се одобри вакцинација и за децата. Според препораките, децата од 12 до […]

Вести Македонија Ударни вести

Дали вашите деца знаат за корупција?

  Дали зборувате отворено со вашите деца на тема корупција? Колку вашите деца се свесни за корупцијата во општеството? Дали знаат каде треба да се пожалат доколку посведочат корупција? Сите држави имаат проблем со корупција, но во различен обем. Оваа таканаречена социјална болест во нашата држава има пуштено корени во секоја институција, а тоа дефинитивно […]

Здравје Магазин

И децата страдаат од депресија

Според Светската здравствена организација депресијата до 2020 година ќе биде втор глобален проблем, односно прв проблем кај женската популација. Оваа клиничка состојба во последниот период е присутна и кај генералната популација, меѓутоа и кај адолесцентите поради стресниот и брз начин на живеење, поради тоа што сме изложени на многубројни стресогени ситуации, кои можат да се јават како фактор кој […]