Вести Македонија Ударни вести

Во Дрисла денеска се уништени 67 илјади дози вакцини со изминат рок на употреба

  На депонијата Дрисла денеска се уништени 67 илјади дози вакцини Фајзер, Астра Зенека и помал дел Синофарм, со изминат рок на употреба, информираат од Министерството за здравство.   Уништувањето на вакцините се реализира во неколку фази, почнувајќи од денеска, а ќе продожи и во текот на следната недела кога ќе бидат уништени уште 200 […]

Вести Македонија Ударни вести

Пристигнаа вакцините Фајзер, донација од Република Бугарија

  Синоќа, во 21 часот, во нашата земја пристигнаа вкупно 51.480 „Фајзер-Бионтек“ вакцини како донација од соседна Република Бугарија. Веднаш по пристигнувањето, 30.000 вакцини беа дистрибуирани до вакциналните пунктови ширум земјата, со цел да се обезбеди непречен процес на имунизација на населението, соопштија од Министерството за здравство.       Иако рокот на важност на вакцините […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Можни се рестриктивни мерки за невакцинираните доколку се влоши епидемиолошката состојба

  Бројот на новодијагностицирани случаи на Ковид-19 во регионот, но и во Европа секојдневно се зголемува, а благ пораст на нови случаи е забележан и во земјава.   Зголемениот број на новозаразени пациенти се должи на зачестените патувања и годишни одмори, но не можеме да бидеме сигурни дали овој тренд на пораст ќе продолжи и […]

Вести Македонија Ударни вести

МЗ: Од 12 јули вакцинација и без закажан термин

Министерството за здравство ја информира јавноста дека почнувајќи од 12 јули вакцинацијата на граѓаните ќе се одвива во постоечките вакцинални пунктови од здравствените домови и болниците во државата, а во спортските сали ќе се одвива масовна ревакцинација. Министерството за здравство ги информира граѓаните дека почнувајќи од 12 јули, ќе може да се вакцинира секој граѓанин […]

Вести Македонија Ударни вести

Пристигнаа 30.000 вакцини „Синовак“ донација од Турција

  Денес пристигнаа 30.000 вакцини „Синовак“ како донација од пријателска Турција, изјави министерот за здравство, Венко Филипче.     “Уште еднаш сакам да изразам голема благодарност до Република Турција и претседателот Реџеп Таип Ердоган за поддршката, но пред се, за експресната испорака на ветената количина која е многу значајна за нас. Вакцините во најкраток рок […]

Вести Македонија

МЗ:Вчера стигна нова пратка вакцини од производителот „Фајзер“

Министерството за здравство ја информира јавноста дека вчера, во нашата земја стигнаа 9.360 дози вакцини од производителот Фајзер. Од нив 4.680 се преку директен договор што нашата земја го има со овој производител на вакцини против Ковид 19. Според договорт, Фајзер секој понеделник во нашата земја испорачува од 5.000 до 7.000 дози вакцини, односно 26.000 […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Пристигнаа 100.000 кинески вакцини “Синофарм” донација од Кина

  Во поликлиниката „Јане Сандански“ во Скопје денеска пристигна донацијата од 100.000 вакцини од „Синофарм“ од Кина, на која присуствуваа министрите за здравство и за одбрана, Венко Филипче и Радмила Шекеринска, како и кинескиот амбасадор Џанг Ѕу.   „Ова е значајна количина вакцини која за бројот на население како нашето значително може да ја смени […]

Вести Македонија Ударни вести

Пристигнаа 6.000 дози вакцини за имунизација на Граничната полиција при МВР, донација од од Владата на Унгарија

  Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска на граничниот премин Меѓународен аеродром „Скопје” ја пречекаа делегацијата предводена од министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија Петер Сијарто, кој ја предаде донацијата од 6.000 дози вакцини против коронавирусот (Ковид-19), како пријателски чин на Владата на Република Унгарија. […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Западен Балкан денеска ги добива првите вакцини од ЕУ

  Западен Балкан денеска ги добива првите вакцини од ЕУ. Северна Македонија треба да добие 4.680 вакцини, пренесува Дојче веле. Србија и Црна Гора се првите земји од Западен Балкан во кои ќе стигнат вакцините кои се помош од ЕУ во корона-кризата. Притоа, Србија денеска ќе добие 1.170 дози, а Црна Гора 2.340 вакцини. Најголем […]

Вести Македонија Ударни вести

Стигна првата пратка од 10.530 вакцини на Фајзер

  Попладнево стигна првата пратка од вакцината Фајзер, која Министерството за здравство ја обезбеди cо директни преговори со овој производител на вакцина против Ковид 19.     Станува збор за 10.530 дози од вакцината Фајзер, кои веќе од среда ќе бидат распределени по вакциналните пунктови во државата, каде се одвива вакцинација согласно Националната стратегија за […]