Вести Македонија Ударни вести

Избрани се органите и телата на партијата Движењето ЗНАМ

  Движењето ЗНАМ – За наша Македонија на 22 февруари 2024 година го одржа Првиот Конгрес, на кој беа избрани органите и телата на партијата. На Првиот Конгрес се избраа членовите на Централниот одбор и членовите на Надзорниот одбор. Потоа, на првата седница на Централниот одбор, од нивниот состав се избраа потпретседателите, Генерален секретар, членови на извршниот одбор, Претседавач на Централниот одбор […]

Алтернатива Настани

Втор Меѓународен Конгрес на медицинските сестри во Струга

  Свеченото отварање на вториот конгрес на медицинските сестри ќе се одржи на 13 октомври, со почеток од 18 часот, во фоајето на хотел „Дрим“ во Струга.   Официјалното започнување на вториот конгрес на медицинските сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри со меѓународно учество е закажано за 18:30 часот во конгресната сала на хотелот. Оваа […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

19-ти Конгрес на Меѓународниот архивски совет во Абу Даби

  “Оној кој не го познава своето минато, не може да биде успешен во сегашноста и во иднината! Сите треба да учиме од минатото”. Со овие зборови, на починатиот шеик, Зајед бин Султан Ал Нахјан, таткото на Обединетите Арапски Емирати, се отвори 19-от Конгрес на Меѓународниот архивски совет, кој се одржува од 9-ти до 13-ти […]

Вести Македонија Ударни вести

ДОМ на Конгрес на Европските Зелени

  Делегација на зелената партија ДОМ во состав: Маја Морачанин, Ана Угринска, Ервин Реџепагиќ и Александар Пандиловски учествуваше на Шестиот конгрес на Европските Зелени, кој се одржа од 2-4 декември, во Копенхаген. На конгресот се дискутираше за: зелени и социјално праведни решенија за енергетската криза, зелени решенија за отпорност на системите за храна, улогата на […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Маја Морачанин повторно избрана за Претседателка на ДОМ

  На Петтиот Конгрес на Зелената партија ДОМ, кој се одржа денеска во Александар палас во Скопје, за претседател на партијата повторно и едногласно е избрана досегашната лидерка, Маја Морачанин.     Заблагодарувајќи се на довербата, Маја Морачанин нагласи дека ДОМ и во иднина ќе биде активен и конструктивен фактор во политичкиот пристап за решавање […]

Вести Македонија Ударни вести

Македонските гастроентеролози во глобална акција за борбата со потхранетоста

  Македонското здружение за ентерална и парентерална исхрана се приклучува кон глобалната акција за борба со потхранетост предизвикана од болести, преку потпишување на Декларација со која се признава правото на нутритивна поддршка како посебно човеково право. Декларацијата ја потпиша претседателката на Здружението, проф. д-р Калина Гривчева Старделова на меѓународен конгрес кој во организација на Европското […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Мицкоски повторно избран за претседател на ВМРО-ДПМНЕ

  Актуелниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на 17-от редовен конгрес на партијата е реизбран за лидер на партијата. Од присутни 493 делегати, гласале 492 од кои 489 за Мицкоски. Имало и три неважечки ливчиња.     “Секоја победа која доаѓа не е резултат само на успешна тактика, туку е сублимат на целото искуство и […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Лукаревска заменик претседател на СДСМ – Филипче и Битиќи нови потпретседатели

  Актуелната директорка на Управата за јавни приходи (УЈП), Сања Лукаревска е избрана за нов заменик-претседател на СДСМ. Владејачките социјалдемократи денеска одржаа изборен конгрес, на кој Лукаревска со 682 гласа „за“ и 2 „против“ го зазеде местото на министерката за одбрана, Радмила Шекеринска. На Конгресот на СДСМ денеска за потпретседатели на владејачката партија назначени се […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Претседателот Заев на 26. Конгрес: Следува нова политика на СДСМ

  Во завршниот дел од обраќањето на 26. Конгрес на СДСМ, претседателот Заев посочи дека СДСМ во изминатите четири години се промени многу, но и дека процесот на промени ќе продолжи, СДСМ ќе остане прв во промените.     „Во овие четири години СДСМ се промени многу, особено во начинот на работа и функционирање, во […]

Вести Свет Ударни вести

Отповикувањето на Трамп половично – претседавачот на Сенатот нема да свика седница

  Откако вчера доцна вечер по македонско време Претставничкиот дом (Долниот дом) на Конгресот на САД со 232 гласа „за“, меѓу кои и 10 пратеници од Републиканската партија, и 197 гласа „против“ донесе одлука Трамп да биде отповикан од претседателската функција, постапката речиси сигурно нема да биде завршена и тој ќе остане на функцијата до 20 […]